ଚାଷୀ ହସିଲେ ଦେଶ ହସିବ – ଡକ୍ଟର ଲକ୍ଷ୍ମଣ ସାହୁ

ଲେଖକ ପରିଚୟ

ଡକ୍ଟର ଲକ୍ଷ୍ମଣ ସାହୁ
ବିଭାଗୀୟ ମୁଖ୍ୟ, ଓଡିଆ ଭାଷା ଓ ସାହିତ୍ୟ ବିଭାଗ, ମହାନଦୀ ବିହାର ମହିଳା ସ୍ନାତକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ, କଟକ | + ଏହି ଲେଖକଙ୍କର ଅନ୍ୟ ଲେଖା ପଢିବାକୁ [ଏଠାରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ]

‘ ଛୋଟ ମୋର ଗାଁ ଟି ଭୂଗୋଳ ପୋଥି .. ନଥାଉ ତାର ନାଁ ଟି ‘ । କବି ସଚ୍ଚିଦାନନ୍ଦ ରାଉତରାୟଙ୍କ ପଂକ୍ତି ମୋ ଗାଁ ସବୁଠୁ ସୁନ୍ଦର । କିନ୍ତୁ ସମୟର ବିବର୍ତ୍ତନ ଫଳରେ ଗାଁ’ର ସେ ପୂର୍ବ ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀହୀନ ହେବାକୁ ବସିଥିବା ବେଳେ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରୀ ସହରୀ ମୁହାଁ ମଣିଷକୁ ଗାଆଁ ଆଡ଼କୁ ଟାଣିଲାଣି । ଯାହାଫଳରେ  ଗାଁ’ କର୍ମ ଯୋଗାଣ ସମସ୍ୟା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ସହରାଭିମୁଖୀ ହେଉଥିବା ମଣିଷ ଗ୍ରାମକୁ ଫେରି କ୍ଷେତକୁ ଉଠିଆ କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କଲାଣି । ଚାଷ ଅଛି ଯାହାର କି ଆନନ୍ଦ ତାହାର, ଏହି ମନୋଭାବ ଉଙ୍କି ଆସିଲାଣି । ବାସ୍ତବରେ କୃଷି ହେଉଛି ବାସ୍ତବ ଅର୍ଥନୀତିର ମେରୁଦଣ୍ଡ । ଯେଉଁ ଦେଶ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯେତେ ସ୍ୱାବଲମ୍ବୀ ସେ ଦେଶ ବିକାଶରେ ସେତିକି ଆଗୁଆ, ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଏବେ କିନ୍ତୁ କରୋନା ମହାମାରୀର ଖରାପ ପ୍ରଭାବରୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୀତି ହାସ୍ର ପାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ଭାରତର ଅର୍ଥନୀତି ମଧ୍ୟ ଗଭୀର ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି ।  ତଥାପି ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗ୍ରାମୀଣ ଶକ୍ତି ଏବଂ କୃଷକଙ୍କ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହର ନୂତନ ଧାରା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ଭାରତୀୟ ଗତାନୁଗତିକ ପରମ୍ପରାରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା କରିବାର ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞଙ୍କ ଆକଳନକୁ ମିଥ୍ୟା କରି ମହାମାରୀକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି ।  ୨୦୨୦-୨୦୨୧ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ତୃତୀୟ ମାସରେ ମୋଟ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦ (ଜିଡିପି) ୨୩.୯ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସି ଆସିଛି ।  କିନ୍ତୁ କୃଷି ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର କ୍ଷେତ୍ର ଯାହାକି ସକରାତ୍ମକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପଞ୍ଜିକୃତ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ଅଟେ ​​। ଏହି ଅବଧି ଭିତରେ ମହାମାରୀ  ସବୁଠାରୁ କଷ୍ଟଦାୟକ ସମୟ ଥିଲା । ଗ୍ରାମ୍ୟ କ୍ଷେତରେ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ରବି ଋତୁ ଫସଲରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଯାହା ଦ୍ବାରା ପୂର୍ବ ବର୍ଷ (୨୦୧୯-୨୦୨୦) ତୁଳନାରେ କୃଷି ଦ୍ୱାରା ମୋଟ ମୂଲ୍ୟ ଯୋଗ (GVA) ୩.୪ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।  ଅନ୍ୟ ଅର୍ଥରେ, ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରଥମ ତିନି ମାସରେ ଟ୍ରେଜେରୀକୁ ୧୪,୮୧୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଥିଲା ।  ଟ୍ରାକ୍ଟର ବିକ୍ରି ୩୮.୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଖରିଫ ଋତୁରେ କୃଷକମାନେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଭଳି ବଡ଼ ସୁବିଧାରେ ବିନିଯୋଗ କରିଥିଲେ ।  ୨୦୧୪-୧୪ ପରେ କୃଷି ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏହି ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହାସଲ କରିଥିଲା । ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଆରବିଆଇ) ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଦେଶର ମୋଟ ପରିବାରର ୪୮.୩ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥନୀତିରେ ସକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି ।

ବିଗତ ବର୍ଷର କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷେଧ ସବୁକିଛି ଲକଆଉଟରେ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲା । କେତେକ ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟିକ କାର୍ଯ୍ୟପନ୍ଥା ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା, ଅନ୍ୟପଟରେ ଲୋକମାନେ ଘରେ ବନ୍ଦୀ ହୋଇ ରହିଲେ ।  ବାହାରକୁ ଯିବା ସମୟରେ ପୋଲିସର ନିର୍ଯାତନା ଓ ନଜର ପଡୁଥିବାରୁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବନ୍ଦୀ ଆତୁଆଳରେ ରହିବାକୁ ପଡିଥିଲା ।  ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସହରୀ ଜୀବନର ଗତି ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଏବଂ ବିଶ୍ୱର ବଡ ଶିଳ୍ପପତିମାନଙ୍କ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି ମଧ୍ୟ ଘଟିଥିଲା । ଶିଳ୍ପଗୁଡ଼ିକରେ କାର୍ଯ୍ୟର ସ୍ଥଗିତ ଯୋଗୁଁ ସେଠାରେ ବଡ଼ ଧରଣର ଅଘଟଣ ଘଟିଥିଲା ​​।  ଯେଉଁମାନେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଶ୍ରମିକ ହୋଇ ରହିଥିଲେ ସେମାନେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ କାମ ବିନା ବଞ୍ଚିବା କଷ୍ଟକର ଥିଲା, କାରଣ ସହରଗୁଡ଼ିକର ଅର୍ଥନୈତିକ ସ୍ଥିତି କିଛି ସମୟ ପରେ ଖସିଯିବାକୁ ଲାଗିଲା ।  ସହରଗୁଡ଼ିକର ଘରେ କାମ କରୁଥିବା ମହିଳାମାନେ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ । ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଏହି ପରିଶ୍ରମୀ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଦିନକୁ ସାମାନ୍ୟ ଦୁଇ ପଟ ରୁଟି, କଂସାଏ ପଖାଳ ପାଇଁ ସକାଳରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧାଡିରେ ଠିଆ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି କଦାପି ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ ।  ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସେମାନଙ୍କର ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନ ପ୍ରତି ଯଥେଷ୍ଟ ଆଘାତ ଆସିଥିଲା, ଫଳରେ ସେମାନେ ନିଜ ନିଜ ଗ୍ରାମକୁ ଫେରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଲେ । ଏଭଳି ଭୟାନକ ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଭାରତର କୃଷି କ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ଗ୍ରାମୀଣ ଜୀବନ ସେମାନଙ୍କର ସଂକଳ୍ପ ସହିତ ମହାମାରୀ ବିରୋଧରେ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କଲା । ସହରୀ ଅର୍ଥନୀତି ସ୍ଥିର ହେବା କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ସହରରେ ରହିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡିଲା ।  ତେଣୁ ବାଧ୍ୟହୋଇ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ ଏକ ବୃହତ ସ୍ତରରେ ଦେଖାଗଲା, ଯାହା ସହରଗୁଡିକରୁ ଗାଁ ଆଡକୁ ଥିଲା । ରୋଜଗାର ପାଇଁ ବୁଲୁଥିବା ଯୁବକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ମୂଳ ସ୍ଥାନକୁ ଫେରିଗଲେ । ଯେତେବେଳେ ସହରଗୁଡ଼ିକରେ ଜୀବିକା ନଥିଲା, ଭବିଷ୍ୟତର ଅନିଶ୍ଚିତତା ଲୋକମାନଙ୍କୁ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କଲା ।  ଜୁଲାଇ – ଅଗଷ୍ଟ, ୨୦୨୦ ମଧ୍ୟରେ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରାଇଭେଟ (ଘରୋଇ) ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା ।  ଗାଁର ଲୋକମାନେ କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ଛୋଟ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।  ହ୍ୱଆଟସ୍ ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ନିକଟ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସଂଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏଭଳି ବିଷମ ସମୟରେ ଦେଶରେ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ସୃଷ୍ଟି କରି ସମବାୟ ସମିତିରେ ବଡ଼ କାମ ଆରମ୍ଭ  କରାଗଲା । ଏହାକୁ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ଏକ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନର ସଫଳତା କୁହାଯାଇପାରେ ।  ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଗ୍ରାମୀଣ ମହିଳାମାନେ ଡାଲି, ବଡି, ପିକଲେସ୍ ଏବଂ ପାପଡ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଭଳି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଛୋଟକାଟିଆ କୁଟୀର ଶିଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଏହି ଦିଗରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ବଡ଼ ସଫଳତା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ​​।  ଫେରି ଆସିଥିବା ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସରକାର ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଭାରତରେ କେତେକ ଗ୍ରାମକୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଗ୍ରାମ ଭାବରେ  ଆଲୋଚନା କରାଯାଉଛି । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ସତନା ଗ୍ରାମ ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମିଜାପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଏହି ଆଲୋଚନା ଜୋରସୋରରେ ଚାଲିଛି ।  ଲୋକମାନେ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ଗାଁ’ର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ମନେ ରଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।  ଗ୍ରାମରେ ଭାଇଚାରା, ଆତ୍ମୀୟତାକୁ ଫେରିବା ,  ଏଥିରେ କୈାଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ଗ୍ରାମଗୁଡ଼ିକ ଭାରତର ସମୃଦ୍ଧିର ଆଧାର ଅଟେ ।  ଗ୍ରାମ, ଚାଷ ଏବଂ ପଶୁପାଳନ ସମୃଦ୍ଧିର ମୁଖ୍ୟ ଉତ୍ସ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଧାର ମଧ୍ୟ ଗାଁରେ ଅଛି ।  ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କେବଳ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଏହି ତିନୋଟି ବିଷୟକୁ ଆଧାର କରି ଛୋଟ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ପଡିବ, ଯାହା ଦ୍ବାରା  ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଏହା ଶକ୍ତି ଦେବ ।  ଯେତେବେଳେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଗ୍ରାମରେ ରୁହନ୍ତି, ସେମାନେ ଅଧିକ ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନର ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରନ୍ତି ଏବଂ କମ୍ ଅର୍ଥନୈତିକ  ସମ୍ବଳ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରନ୍ତି ।  ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରୁ ସେମାନେ ସହରାଂଚଳ ହେବା ପରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ଓ ମାନସିକ ଶୋଷଣର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି ।  ସାଧାରଣ ଏବଂ ନିରୀହ ଲୋକମାନଙ୍କର ସରଳ ସୁଯୋଗ ନେଇ ଶିଳ୍ପପତି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଦଲାଲ୍ ମାନଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଠକାମୀରେ ପଡନ୍ତି । ସେମାନେ ଅଭାବ ଓ ଅନଟନରେ ଏକ ନର୍କ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରନ୍ତି ।

ଗତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କେତେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ନେଇ ଦେଶରେ ଅନେକ ଆଲୋଡ଼ନ ଦେଖାଦେଇଛି । ହାତ ଥିଲେ କେବେ ଭାତର ଅଭାବ ରହିବ ନାହିଁ, ଏଭଳି ଚିନ୍ତା ମଧ୍ୟ  ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମନରେ ଜାଗ୍ରତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଗ୍ରାମ୍ୟ ସମାଜରେ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ କୃଷି ଓ କୁଟୀର ଶିଳ୍ପ ବିଷୟରେ ଉତ୍ସାହର ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।  ତାଙ୍କର ନୀତିକୁ ସମ୍ମାନ ଦେଇ ନୂତନ ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ଆସୁଛି ।  କେତେକ ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହେଉଛି । କିନ୍ତୁ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ଯେ, କିଛି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରାଇବା । ଅନ୍ୟ ଭାବରେ କହିଲେ ସ୍ୱାବଲମ୍ବୀ କରାଇବା । ସେମାନଙ୍କ ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଅର୍ଥନୈତିକ ସ୍ଥିତି ପ୍ରତି ତ୍ୱରିତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି । ଏହି ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନ କେବଳ ସେତେବେଳେ ଫେରି ଆସିବ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ନିଜେ ନିଜର ଏବଂ ସାମୂହିକ ପରିଶ୍ରମୀ ହୋଇପାରିବେ ।  ଏହା ସହିତ ଜାତିର ଆତ୍ମା ​​ଜାଗ୍ରତ ହେବ ।  ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି କରିବାର ନୀତି  ନିର୍ଣ୍ଣୟକାରୀ ଓ ଶିଳ୍ପପତିମାନେ କହିଛନ୍ତି, ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଯୁକ୍ତି ଅଛି, କିନ୍ତୁ ସ୍ଥାୟୀ ନୁହେଁ । ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ  ନୀତି ସବୁବେଳେ ନିଯୁକ୍ତିରେ ସ୍ଥିରତା ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହୋଇଥିଲେ ।  ରୋଜଗାରର ସ୍ଥିରତା ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୈତିକ ଦର୍ଶନରେ ଅଛି ।  ସ୍ଥିରତା ହେଉଛି ଭାରତୀୟ ମୁଖ୍ୟ ଅର୍ଥନୈତିକ ମୂଲ୍ୟ ଦର୍ଶନ । ଗ୍ରାମ ଗୁଡିକର ସମୃଦ୍ଧ କରିବାରେ, କୃଷି ଏବଂ ପଶୁପାଳନ ଭିତ୍ତିକ କୁଟୀର ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିଗରେ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବା । ସ୍ୱ ଦେଶୀ ଅର୍ଥ ସଞ୍ଚୟ କରିବା ।  ଯେତେବେଳେ କି ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶ, ଚୀନ୍ , ଜାପାନ, ଆମେରିକା ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ବହୁତ ଟଙ୍କା ଅଛି । କାରଣ ସେମାନେ ଚତୁରତା ସହ ଦରିଦ୍ର ଦେଶମାନଙ୍କରେ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ପାଦକୁ ଦାମିକା ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି କରନ୍ତି । ସ୍ଥାନୀୟ ସହରଗୁଡ଼ିକର ସାହାଯ୍ୟରେ ସେମାନେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ରହି ବାଣିଜ୍ୟ କରନ୍ତି ।  କିନ୍ତୁ ଏହା ଭାରତ ପାଇଁ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ।

ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୃଷି ଓ କୃଷକକୁ ରାଷ୍ଟ୍ର ନିର୍ମାଣର କେନ୍ଦ୍ର ବିନ୍ଦୁରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇ ପାରିନାହିଁ, ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ସେମାନଙ୍କ ସାମାଜିକ – ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ ସାମାଜିକ – ରାଜନୈତିକ ଚୂନ ସମ୍ମାନ ଫେରସ୍ତ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ଶେଷରେ ମଣିଷର ବିକାଶ ହିଁ ଘଟିବ ଯେତେବେଳେ ଏହାକୁ ଅଗ୍ରଗତି କରି ରାଷ୍ଟ୍ର ନିର୍ମାଣ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ହେବ ।  କେବଳ ସେତେବେଳେ ଗାଁ ଏବଂ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନ ବଢିବ ଓ ସ୍ଥିରତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏବଂ ଏହା କେବଳ ଗାଁରୁ ସହରକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣକୁ ରୋକିବ । କେବଳ ଗ୍ରାମଗୁଡିକର ଆତ୍ମାକୁ ଜାଗ୍ରତ କଲେ ଏକ ସମୃଦ୍ଧ ଭାରତର ସ୍ୱପ୍ନ ସାକାର ହେବ । ମନେରଖିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ଗାଁର ଆତ୍ମା ​​ଓ ପ୍ରକୃତିକୁ ସହରର ଶରୀର ନଷ୍ଟ କରିଦେଉଛି ।  ତେଣୁ ଏହା ଜରୁରୀ ଯେ ନୂତନ ଯୋଜନା, ନୀତି ଓ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ କୃଷକଙ୍କୁ  ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଉଚିତ୍ ।  ଗାଁ ବାସିନ୍ଦାମାନେ ନିଜ ଗାଁରେ ଉତ୍ପାଦିତ ଓ  ନିର୍ମିତ ଉତ୍ପାଦ କିଣୁ । ସେମାନଙ୍କ ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ଉପହାର ସ୍ୱରୂପ ଦେଉ । ଗାଁର ଉତ୍ପାଦ ନେଇ ଦେଶ ସ୍ୱଦେଶୀ, ଗ୍ରାମବାସୀ ଗର୍ବ କରନ୍ତି । ଗାଁ’ର ଚାଷୀ ପୁଅ ହସିଲେ ଦେଶ ହସିବ । ସଂସ୍କୃତି ସେଠାରେ ଅଛି, ଗାଁ ମାଟିର ଗନ୍ଧରେ, ମଧୁର ସଂପର୍କରେ, ଅମୃତ ବୋଳା ଆତ୍ମିୟତା ଭିତରେ…!!!

(ସୂର୍ଯ୍ୟପ୍ରଭା ଓ ସକାଳ କାଗଜରେ ପୂର୍ବ ପ୍ରକାଶିତ)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *