ଚୀନ୍ ର ସାମୁଦ୍ରିକ ରଣ କୌଶଳ – ଡକ୍ଟର ଲକ୍ଷ୍ମଣ ସାହୁ

ଲେଖକ ପରିଚୟ

ଡକ୍ଟର ଲକ୍ଷ୍ମଣ ସାହୁ
ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ମହାନଦୀବିହାର ମହିଳା ସ୍ନାତକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ, ମହାନଦୀବିହାର, କଟକ | +

ଅନ୍ୟ ଲେଖାଗୁଡ଼ିକ ପଢନ୍ତୁ

ଏହି ବିଷୟଟି 20 ଜଣ ପାଠକ ପଢି ସାରିଛନ୍ତି

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସାମୁଦ୍ରିକ ଆଇନର ମିଳିତ ପାର୍ଟିକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିବାକୁ ଚିନ୍ ସଂକଳ୍ପବଦ୍ଧ ହୋଇଛି । ସେ ଏ ଦିଗରେ ଏକ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗର ଓ ପୂର୍ବ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ଏକ ମସ୍ତବଡ ସାମୁଦ୍ରିକ ନିୟମ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଛି । ଏହି ନିୟମଗୁଡିକ ମାଧ୍ୟମରେ ଚୀନ୍ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମୁଦ୍ରରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପକୁ ସିଧାସଳଖ ବୃଦ୍ଧି କରି ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତି ପ୍ରଣୟନ କରୁଛି । ଏହି ନୂତନ ସାମୁଦ୍ରିକ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍‌ର ସାମୁଦ୍ରିକ ସୀମା ଦେଇ ଯାଉଥିବା ସମସ୍ତ ଜାହାଜକୁ ଚୀନ୍ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସୂଚନା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଯଦି କୈାଣସି ବିଦେଶୀ ଜାହାଜ ଚୀନ୍‌କୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ ନକରେ, ତା’ହେଲେ ତା’ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ସ୍ୱ-ପ୍ରଶାସନ ରହିବ । ବାସ୍ତବରେ ଚୀନ୍ ନିଜେ ସାମୁଦ୍ରିକ ପରିବହନ ପାଇଁ ଏହି ନିୟମ ଲାଗୁ କରିଛି । ଏହି ଆଇନର ବାହାନା କରି ଚୀନ୍ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରର ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ସାମୁଦ୍ରିକ କଟକଣା ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ।

ଯଦି କୈାଣସି ଦେଶ ଏହି ସୀମାରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିବ ଚୀନ ସେହି ସମୟରେ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରର ପରିବହନ ମାର୍ଗରେ ନିଜର ଦାବିକୁ ଦୃଢ଼ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ । ବାସ୍ତବରେ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରୁ ଦୁଇ ଶହ ଚାଳିଶ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା କାରବାର ହେଉଛି । ଏହି ମାର୍ଗ ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରାୟ ଚଉଦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ବ୍ୟବସାୟ କରିଥାଏ । ପ୍ରକୃତରେ ଏହା ବିଶ୍ୱର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିବହନ ମାର୍ଗ, ଯାହା ବିଶ୍ୱର ସାମୁଦ୍ରିକ ବାଣିଜ୍ୟର ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ଅଟେ । ତେଣୁ ନୂଆ ସାମୁଦ୍ରିକ ଆଇନର ବାହାନା କରି ଚୀନ୍ ପୂର୍ବ ଚୀନ୍ ସାଗର ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରକୁ ଯାଉଥିବା ବିଦେଶୀ ଜାହାଜକୁ ହଇରାଣ କରିବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । ଏହି କାରଣରୁ, ଅନେକ ଦେଶ ସହିତ ଚୀନ୍ ବିବାଦର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଵାର ବିପଦ ରହିଛି । ଜାପାନ୍ ତା’ର ବିଭାଗୀୟ ସ୍ୱାର୍ଥ ପୂରଣ ପାଇଁ ଏହି ମାର୍ଗ ମାଧ୍ୟମରେ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ସାମଗ୍ରୀର ଏକ ବୃହତ ଯୋଗାଣ କରିଥାଏ । ସାମୁଦ୍ରିକ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ନେଇ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଜାପାନ ମଧ୍ୟରେ ଲାଗି ରହିଥିବା ବିବାଦ ମଧ୍ୟ କାହାଠାରୁ ଲୁକ୍କାୟିତ ନୁହେଁ । ନୂତନ ସାମୁଦ୍ରିକ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍ ଭାରତ ପରି ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ସ୍ୱାର୍ଥ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ । କାରଣ ଭାରତର ସମୁଦାୟ ସାମୁଦ୍ରିକ ବାଣିଜ୍ୟର ପ୍ରାୟ ପଚାଶଟି ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗର ମାର୍ଗ ଦେଇ କରାଯାଇଥାଏ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌ର ଏହି ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟର ପ୍ରଭାବ ଦ୍ଵାରା ବାଣିଜ୍ୟରେ ଜାପାନ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଆଦି ଦେଶ ସହିତ ଭାରତ ପାଇଁ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ । ଭିଏତନାମ ସାମୁଦ୍ରିକ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଗ୍ୟାସ ଏବଂ ତୈଳର ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଭାରତ ଏବଂ ଭିଏତନାମ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଛି । ଭିଏତନାମର ଏହି ସାମୁଦ୍ରିକ କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରକୃତରେ ଚୀନ୍‌ର ସାମୁଦ୍ରିକ ଅଞ୍ଚଳ ବୋଲି ଦାବି କରି ଚୀନ୍ ଆରମ୍ଭରୁ ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ବିରୋଧ କରିଆସୁଛି । ସାମୁଦ୍ରିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚାଇନାର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ନୀତି ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ଚୀନ୍ ଇତିହାସ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଉନାହିଁ କିମ୍ବା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନିୟମ ଏବଂ ବାସ୍ତବତାକୁ ମାନୁନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଭୁଲ୍ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ରେଖାକୁ ଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ ଇତିହାସକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି । ଏହା ଇତିହାସର ପ୍ରମାଣ ସହିତ ବିକୃତ ହୋଇଛି । ଚୀନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ କରିଥିବା ସାମୁଦ୍ରିକ ଆଇନ ହେଉଛି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଚୁକ୍ତିନାମା ଏବଂ ଆଇନର ସ୍ପଷ୍ଟ ଉଲ୍ଲଂଘନ । ନଦୀ ଓ ସମୁଦ୍ରରେ ଏହାର ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତି ଯୋଗୁଁ ଏଭଳି ଜଟିଳ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ଚୀନ୍ ଅନ୍ୟ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ଦେଶମାନଙ୍କ ସହିତ ଜଡିତ ରହିଛି । ଭିଏତନାମ ଏବଂ ସ୍ପେନ୍ ଏହାର ଉଦାହରଣ । ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ଗତ ଶତାବ୍ଦୀର ସାତ ଦଶନ୍ଧିରେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ତତ୍କାଳୀନ ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ଲାଗିଥିଲା ​​।

ଏହି ବିବାଦର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ଉସ୍ରି ନଦୀର ଦ୍ୱିପ, ଯାହାକୁ ଚୀନ୍ ନିଜର ବୋଲି ଦାବି କରିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଭିଏତନାମର ସମୁଦ୍ର ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରୁଛି । ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଚୀନ୍ ଏବଂ ଭିଏତନାମ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି। ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ଚୀନ୍ ଅନେକ ଦେଶକୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇଛି । ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ଭିଏତନାମ, ମାଲେସିଆ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ, ଫିଲିପାଇନ୍ସର ସାମୁଦ୍ରିକ କ୍ଷେତ୍ର ଦାବି କରିଆସୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳ ବୋଲି ଦାବି କରୁଛନ୍ତି । ସେମାନେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଏପରି ଦାବି ମଧ୍ୟ କରି ଆସିବା ସହିତ ସେମାନଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ଇତିହାସର ପୃଷ୍ଠଭୂମିକୁ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ । ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ମିଙ୍ଗ ଶାସକମାନଙ୍କ ସମୟରେ କରାଯାଇଥିବା ସାମୁଦ୍ରିକ ସାମରିକ ଅଭିଯାନ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଚୀନ୍ ଅନେକ ସାମୁଦ୍ରିକ ଅଞ୍ଚଳ ଦାବି କରିଆସୁଛି । କରୋନା ଅବଧି ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ପଛରେ ପଡିନାହିଁ ।

ଯେତେବେଳେ ବିଶ୍ୱ କରୋନା ସହିତ ଲଢେ଼ଇ କରିବାରେ ନିୟୋଜିତ ଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଚାଇନାର ଜାହାଜ ଭିଏତନାମର ସମୁଦ୍ର ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରୁଥିଲା । ଚୀନ୍ ଭିଏତନାମ ମାଛଧରାଳିଙ୍କ ଡଙ୍ଗା ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲା । ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ମାଲେସିଆର ତୈଳ ଖଣି ଜାହାଜ ସହିତ ଏହା ଧକ୍କା ହୋଇଥିଲା । ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଏହା ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ ଚୀନ୍ ଏହାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସାମୁଦ୍ରିକ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି । ସାମୁଦ୍ରିକ ପରିବହନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚାଇନାର ପ୍ରାଧାନ୍ୟକୁ ଦୃଢ଼ କରିବା ପାଇଁ ରଣନୀତି ପଛରେ ଥିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ସେଭଳି ସଡ଼କ ଓ ରେଳ ପରିବହନ ପଥରେ ଚୀନ୍ ଭୈ।ଗୋଳିକ ରାଜନୈତିକ ବିପଦକୁ ବଢାଇ ଦେଇଛି । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ବେଲ୍ଟ ଏବଂ ରୋଡ୍ ଇନିସିଏଟିଭ୍ ଏହାର ମଧ୍ୟ ଏସିଆରେ ବିସ୍ତାର ପାଇଁ ବଡ଼ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରେ । ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନରେ ଆତଙ୍କବାଦ ଚାଇନାର ଅର୍ଥନୈତିକ ବିସ୍ତାର ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆହ୍ୱାନ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଛି ।

ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କି, ଚୀନ୍ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ଏକ ସୁଚିନ୍ତିତ ରଣନୀତି ସହିତ ଆରବ ସାଗର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଥିବା ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରୁଛି । କାରଣ ବିଶ୍ୱ ବାଣିଜ୍ୟର ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶ ଏହି ସମୁଦ୍ର ମାର୍ଗ ଦେଇ ଯାଇଥାଏ । ତେଣୁ ଚୀନ୍ ସାମୁଦ୍ରିକ ପରିବହନ ଉପରେ ନିଜର ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବଢାଇବା ପାଇଁ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବରେ ନିଜର ସେନା ବ୍ୟବହାର କରୁଛି, ଏଥିରେ ଦ୍ୱିମତ ହେବାର ସଂଦେହ ନାହିଁ । ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି ସମୁଦ୍ରରେ ନିଜର ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌ର ଏକ ବୃହତ ନୈ।ସେନା ଅଛି ଯାହା ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରୁ ଆରବ ସାଗର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଜର ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିପାରିବ । ଚୀନ୍ ନୈ।ସେନାରେ ପ୍ରାୟ ତିନି ଶହ ପଚାଶ ସମୁଦ୍ର ଜାହାଜ ଏବଂ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଅଛି । ଯେତେବେଳେ ଆମେରିକାର ନୈ।ସେନାରେ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ଶହ ନବେ ଜାହାଜ ଅଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚୀନ୍ ସାମୁଦ୍ରିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଜର ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଅଗ୍ନି ଶକ୍ତିକୁ ମଧ୍ୟ ମଜବୁତ କରି ରଖିଛି । ଚାଇନାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ହଜାର ଦୁଇଶହ ପଚାଶ ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ ଏବଂ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଅଛି । ରୁଷ ସହିତ ସହଯୋଗ କରି ସମୁଦ୍ରରେ ନିଜର ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚୀନ୍ ରଣନୀତି ଆପଣେଇଛି । ରୁଷର ଏସ୍-୪୦୦ ଏବଂ ଏସ୍-୩୦୦ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀ ମଧ୍ୟ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ଚୀନ୍ କୁ ମଜବୁତ କରିବ ।

ବାସ୍ତବରେ ଚୀନ୍ ମିଆଁମାର, ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ସିଙ୍ଗାପୁର, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ, ପାକିସ୍ଥାନ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସ, କେନିଆ, ସେଚେଲ୍ସ, ତାଞ୍ଜାନିଆ, ଅଙ୍ଗୋଲା ଏବଂ ତାଜିକିସ୍ତାନରେ ସାମରିକ ବେସ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଏକ ଯୋଜନା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ଜିଆଟିରେ ଚୀନ୍‌ର ସାମରିକ ଅଂଶ ଅଛି । ଚୀନ୍ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି କହିଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକା ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସହଯୋଗରୁ ଏହା ଅଧିକ ବିପଦର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି । ଭାରତ ଏସିଆରେ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କି, ଏସିଆ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଭାରତର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ଆହ୍ୱାନ । ଚୀନ୍ ରଣନୀତିଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଭାରତ ମିଳିତ ଭାବେ ସାମୁଦ୍ରିକ ପଥକୁ ଅବରୋଧ କରିପାରିବେ । ଜଣାଯାଏ ଏହି ଭୟ ହେତୁ ଚୀନ୍ ୨୦୦୮ ରେ (ଆଡେନ୍ ଗଲ୍ଫରେ) ନିଜର ସାମରିକ ଉପସ୍ଥିତି ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଥିଲା । ୨୦୧୩ ରେ ସି ଜିନପିଙ୍ଗ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ୍‌ର ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଶୀଘ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଇ ନେଇଥିଲେ । ସାମୁଦ୍ରିକ ମାର୍ଗ ଚୂଡାନ୍ତ ହୋଇଛି ।

ଚୀନ୍ ଅନେକ ଦେଶରେ ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି ଓ ସେଠାରେ ଥିବା ବନ୍ଦରଗୁଡିକର ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ତ୍ବରାନ୍ବିତ କରିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏପରିକି ଚୀନ୍ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ମିଆଁମାର, ପାକିସ୍ଥାନ ପରି ଦେଶରେ ବନ୍ଦରର ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟ ନେଇଛି । ଚୀନ୍ ସେଠାରେ ବହୁ ଅର୍ଥ ବିନିଯୋଗ କରୁଛି । ଏହା ପଛରେ ଚୀନ୍‌ର ଅସଲ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ଭବିଷ୍ୟତରେ ଚୀନ୍ ଏହି ବନ୍ଦରଗୁଡିକରେ ନିଜର ସାମରିକ ଉପସ୍ଥିତିକୁ ଦାବି ଜାହିର କରାଇ ପାଇବ । ତେବେ ଏଥିପ୍ରତି ଭାରତ ସଜାଗ ରହିବା ନିହାତି ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ । ଚୀନ୍ ର ସାମୁଦ୍ରିକ ରଣ କୌଶଳ ଆଗାମୀ ସକାଳେ କେଉଁ ରୂପ ନେବ ତାହା ସମୟ ହିଁ କହିବ..!!!

ଓଡିଆ ଭାଷା ଓ ସାହିତ୍ୟ ବିଭାଗୀୟ ମୁଖ୍ୟ
ମହାନଦୀବିହାର ମହିଳା ସ୍ନାତକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ , କଟକ -୪
ଦୂରଭାଷ : ୯୦୪୦  ୧୫୧୪ ୭୫
Email: laxmansahoo9040@gmail.com

HTML tutorial

ଅଧିକ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ଗୁଡିକୁ ପଢନ୍ତୁ

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments