ପ୍ରବନ୍ଧ – ଅଖଣ୍ଡ ଭାରତ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ଇତିହାସ – ଡକ୍ଟର ଲକ୍ଷ୍ମଣ ସାହୁ

ଲେଖକ ପରିଚୟ

ଡକ୍ଟର ଲକ୍ଷ୍ମଣ ସାହୁ
ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ମହାନଦୀବିହାର ମହିଳା ସ୍ନାତକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ, ମହାନଦୀବିହାର, କଟକ | +

ଅନ୍ୟ ଲେଖାଗୁଡ଼ିକ ପଢନ୍ତୁ

ଏହି ବିଷୟଟି 53 ଜଣ ପାଠକ ପଢି ସାରିଛନ୍ତି

ବର୍ତ୍ତମାନର ଆଫଗାନିସ୍ତାନ, ପାକିସ୍ତାନ, ତିବ୍ଦତ, ଭୁଟାନ, ମିଆଁମାର, ବାଂଲାଦେଶ ଏବଂ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଆଦି ଦେଶକୁ ନେଇ ଅଖଣ୍ଡ ଭାରତ ରୂପରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇପାରେ । ଏହାକୁ ସାଂସ୍କୃତିକ ଭାରତ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ୧୯୪୭ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ରେ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବିଭାଜନ ହୋଇଥିଲା । ତେଣୁ ୧୪ ଅଗଷ୍ଟକୁ ଅଖଣ୍ଡ ଭାରତ ଦିବସ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ସ୍ୱତଃ ମନରେ ଯେତେବେଳେ ଅଖଣ୍ଡ ଭାରତ କଥା ଆସେ, ସେତେବେଳେ ଭାରତର ଅଖଣ୍ଡତାର ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରୁଥିବା ମହର୍ଷି ଅରବିନ୍ଦଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ଅନୁସରଣ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମନେହୁଏ । ମହର୍ଷି ଅରବିନ୍ଦ ସର୍ବଦା ଭାରତର ବିଭାଜନକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିଲେ । ୧୯୪୭ ଅଗଷ୍ଟ ୧୪ରେ ସେ ଦେଶକୁ ଏକ ସୁନ୍ଦର ଭାବପୂର୍ଣ୍ଣ ବାର୍ତ୍ତାରେ କହିଥିଲେ ଯେ ‘ଭାରତର ଅଖଣ୍ଡତା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ସ୍ୱାଧୀନତା ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯିବ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଷ୍ଟ୍ରର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଭାଗ୍ୟ ଅଛି ଏବଂ ଭାରତର ଭାଗ୍ୟ ସର୍ବଦା ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ହେବ ।”

‘ସ୍ୱ।ଧୀନତା ପରେ ପଣ୍ଡିତ ନେହେରୁ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସର୍ଦ୍ଦାର ବଲ୍ଲଭଭାଇ ପଟେଲ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ । ଭାରତୀୟ ଜନ ସଂଗଠନର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଡକ୍ଟର ଶ୍ୟାମ ପ୍ରସାଦ ମୁର୍ଖାଜୀ ମଧ୍ୟ ନେହେରୁଙ୍କ ସରକାରରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ସର୍ଦ୍ଦାର ପଟେଲ ଏବଂ ଡକ୍ଟର ମୁଖାର୍ଜୀ ଭାରତୀୟ ପରିବେଶ ଏବଂ ସଂସ୍କୃତିରେ ପ୍ରତିପୋଷିତ ହୋଇଥିଲେ । ତେଣୁ ଭାରତକୁ ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ କରିବାର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଭିନ୍ନ ଥିଲା । ସ୍ୱ।ଧୀନତା ସମୟରେ ଦେଶରେ ୫୬୨ ଦେଶୀୟ ରାଜାଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଶାସିତ (ଗଡ଼ଜାତ ରାଜ୍ୟ) ରାଜ୍ୟ ଥିଲେ । ସର୍ଦ୍ଦାର ପଟେଲଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ଯୋଗୁଁ ସେ ଭାରତରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ଜୁନାଗଡ଼, ଭୋପାଳ ଇତ୍ୟାଦି କେତେକ ଗଡ଼ଜାତ ରାଜ୍ୟ ରାଜା ଥିଲେ, ଯେଉଁମାନେ ଭାରତରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁନଥିଲେ । ଶେଷରେ ଶତ ଅନିଚ୍ଛାକୃତ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସର୍ଦ୍ଦାର ପଟେଲଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଭାରତରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ନେହେରୁଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଯୋଗୁଁ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ସମସ୍ୟା ହୋଇ ରହିଥିଲା, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମାଧାନ ହୋଇଛି । ବାସ୍ତବରେ, ଭୋପାଳର ଗଡ଼ଜାତ ରାଜ୍ୟର ରାଜା ପୂର୍ବରୁ ସାର୍ବଭୈ।ମ ଓ ସ୍ୱାଧୀନ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।

ସେଠାରେ ଜଣେ ମୁସଲମାନ ନବାବ ହମିଦୁଲ୍ଲା ଖାନ ଅଧିକାଂଶ ହିନ୍ଦୁ ଜନସଂଖ୍ୟା ଉପରେ ଶାସନ କରିଥିଲେ । ସେ ମାଉଣ୍ଟବ୍ୟାଟେନ୍ ଙ୍କୁ ପତ୍ର ଲେଖିଜଣାଇଥିଲେ ଯେ, ସେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ୱ।ଧୀନ ରାଜ୍ୟ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ମାଉଣ୍ଟବ୍ୟାଟେନ୍ ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ, କୈାଣସି ଶାସକ ତାଙ୍କ ନିକଟତମ ଆଧିପତ୍ୟରୁ ପଳାୟନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଜୁଲାଇ ୧୯୪୭ ସୁଦ୍ଧା, ଯେତେବେଳେ ଅଧିକାଂଶ ରାଜା ଭାରତରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ, ଶେଷରେ ଭୋପାଳର ନବାବ ମଧ୍ୟ ଚୁକ୍ତିନାମାରେ (ଇନଷ୍ଟ୍ରୁମେଣ୍ଟ ଅଫ୍ ଆକ୍ସେସନରେ) ଦସ୍ତଖତ କଲେ । ସେହିଭଳି ଗୁଜୁରାଟରେ ଅବସ୍ଥିତ ଗଡ଼ଜାତ ରାଜ୍ୟ ଜୁନାଗଡର ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ହିନ୍ଦୁ ତଥା ଶାସକ ମୁସଲମାନ ଥିଲେ । ୧୯୪୭ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୫ ରେ ନବାବ ମହମ୍ମଦ ମହାୱାଟ ଖାନଜୀ ପାକିସ୍ତାନରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ସେ ଯୁକ୍ତି ଦର୍ଶାଇଥିଲେ ଯେ ଜୁନାଗଡ ସମୁଦ୍ର ଦ୍ୱାରା ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ଥିଲା । ତତ୍କାଳୀନ ଭାରତ ସରକାର ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ ଯେ ଯଦି ଜୁନାଗଡକୁ ପାକିସ୍ତାନରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଏ, ତେବେ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଦଙ୍ଗା ଅଧିକ ଭୟାନକ ରୂପ ନେବ । ସଂଖ୍ୟା କିମ୍ବା ପ୍ରତୀକ ସହିତ ଅକ୍ଷର ମଧ୍ଯ ବ୍ୟବହାର କରି ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ହିନ୍ଦୁ ଜନସଂଖ୍ୟା ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରିବେ ନାହିଁ ।

ଏହି କାରଣରୁ, ଭାରତ ସରକାର ଜନମତ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ । ଫେବୃଆରୀ ୧୯୪୮ରେ ଏକ ଉପନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ଯାହା ସର୍ବସମ୍ମତି କ୍ରମେ ଭାରତ ସପକ୍ଷରେ ଯାଇଥିଲା । ହାଇଦ୍ରାବାଦ ସର୍ବ ବୃହତ ତଥା ସମୃଦ୍ଧ ଗଡ଼ଜାତ ରାଜ୍ୟ ଥିଲା, ଯାହାକି ଡେକାନ୍ ମାଳଭୂମିର ଅଧିକାଂଶ ଅଂଶକୁ ଆଚ୍ଛାଦନ କରିଥିଲା । ଏହାର ଜନସଂଖ୍ୟାର ଅଧିକାଂଶ ହିନ୍ଦୁ ଥିଲେ, ଜଣେ ମୁସଲମାନ ଶାସକ ନିଜାମ ମିର ଓସମାନ ଅଲିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶାସିତ ହୋଇଥିଲେ । ସେ ଭାରତରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଥିଲେ । ସେ ଜିନ୍ନାଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟର ନିଶ୍ଚିତତା ପାଇଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ହିନ୍ଦୁ ବିଷୟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସଶସ୍ତ୍ର ମୈ।ଳିକବାଦୀମାନେ ହିଂସାତ୍ମକ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କଲେ ସେତେବେଳେ ପରିସ୍ଥିତି ଅଧିକ ଭୟଙ୍କର ହୋଇଗଲା । ୧୯୪୮ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୩ ରେ, ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ପଠାଯାଇଥିଲା । ଚାରି ଦିନ ସଶସ୍ତ୍ର ସଂଘର୍ଷ ଲାଗିବା ପରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଭାରତର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ହୋଇଗଲା ।

ପରେ ପରେ ନେହେରୁଙ୍କ ଆବେଦନ/ନିବେଦନ ଓ ତୃଷ୍ଟିକରଣ ନୀତି ଯୋଗୁଁ ନିଜାମ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବା ନିମନ୍ତେ, ସେ ପୁରସ୍କାର ସ୍ୱରୂପ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ହୋଇଥିଲେ । ନେହେରୁ ତୃପ୍ତିକରଣ ନୀତି ଫଳରେ, ଏହି ଗଡ଼ଜାତ ରାଜ୍ୟ ଗୁଡ଼ିକ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଯୋଗଦେବାର କ୍ରମଶଃ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା । ଦେଶ ଭିତରେ କିଛି ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ, କିଛି ନୂତନ ନିୟମ କରାଯାଇଥିଲା । ସଂବିଧାନ ଧାରା ୩୭୦, ଯାହା ପରେ ଦେଶ ପାଇଁ ଏକ ମସ୍ତବଡ ଅଭିଶାପ ହୋଇଥିଲା ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି । ଅତୀତର ଇତିହାସ ପୃଷ୍ଠାଟି ଓଲଟାଇ ଦେଖିଲେ ଉଦବୁଦ୍ଧ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ ଯେ, ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପରି ଅନ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ସେସମୟରେ ଶାନ୍ତି ନୀତି ଅନୁସରଣ କରି ଚାଲିଥିଲେ । କୁହାଯାଇପାରେ ସେଥିପାଇଁ ଭାରତରେ ଆତଙ୍କବାଦ, ନକ୍ସଲବାଦ, ଆଞ୍ଚଳିକତା ଏବଂ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦ ଆଦି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା । କଂଗ୍ରେସ ଭାରତୀୟ ସମାଜକୁ ଧର୍ମ, ଜାତି, ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ନାମରେ ବିଭାଜିତ କରିଥିଲା । ଐତିହାସିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ସେହି ସମୟରେ ନକ୍ସଲବାଦର ପ୍ରଣେତା ଚାରୁ ମଜୁମଦାର ଓ ଖାଲିସ୍ତାନର ପିତା ଭୀନ୍ଦ୍ରନୱାଲେଙ୍କ ଜନ୍ମ ଉତ୍ପତ୍ତି ମଧ୍ୟ ଏହି କଂଗ୍ରେସ ରାଜତ୍ୱ ସମୟରେ ଘଟିଥିଲା ​​।

ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟ ଏକ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ସୂକ୍ଷ୍ମଭାବେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କଲେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବଯେ ପୂର୍ବ ପାକିସ୍ଥାନ ୱାନି ବାଂଲାଦେଶକୁ ମୁକ୍ତ କରିବାରେ ଭାରତ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି । କିନ୍ତୁ ସବୁଠାରୁ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ଯେଉଁ ଦେଶ ଆମ ସହଯୋଗରେ ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇଥିଲା ସେ ଦେଶ ଆମର ବନ୍ଧୁ ଦେଶ ହୋଇ ରହିପାରିଲା ନାହିଁ । ଏହି କାରଣରୁ ଆଜି ଆମ ଦେଶରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ବୋଲି ଅନେକ ମତ ଉଠୁଛି । ସ୍ମରଣଯୋଗ୍ୟ ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଯେଉଁ ବାଂଲାଦେଶକୁ ମୁକ୍ତ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେହି ସ୍ୱ।ଧୀନତା ଦେବା ପ୍ରତିବଦଳରେ ଭାରତ କ’ଣ ପାଇଲା ତାହା ମଧ୍ୟ ଏବେ ଏକ ଚିନ୍ତାର ପ୍ରସଙ୍ଗ ହୋଇଛି । ୨୦୧୪ ମସିହାରୁ ଭାରତର ଏକତା ଓ ଅଖଣ୍ଡତା ପାଇଁ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଯେଉଁ ସବୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି, ଆଗାମୀ ପିଢ଼ି ସେସବୁ ନିଶ୍ଚିତ ମନେ ପକେଇବ । ସାଂପ୍ରତିକ ପରିବେଶରେ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଯେ ଯୁବପିଢିଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ର ଓ ଦେଶମାତୃକାର ସୁରକ୍ଷା, ସେବା, ଏକତା ଓ ଅଖଣ୍ଡତା ପ୍ରତି ପ୍ରାଥମିକତା ସ୍ତରରୁ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ । ଯାହା ଫଳରେ ଅଖଣ୍ଡ ଭାରତ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ପାଇଁ ବଳିଦାନ ଦେଇ ଥିବା ପୂର୍ବଜମାନଙ୍କ ଆତ୍ମା ଶାନ୍ତି ପାଇବ, ଏହାହିଁ ହେଉଛି ପବିତ୍ର ପଞ୍ଚସ୍ତରୀ ତମ ସ୍ବାଧିନତା ଦିବସର ଅନୁଚିନ୍ତା ଓ ସଂକଳ୍ପ …!!!

● ଓଡିଆ ଭାଷା ଓ ସାହିତ୍ୟ ବିଭାଗୀୟ ମୁଖ୍ୟ
ମହାନଦୀବିହାର ମହିଳା ସ୍ନାତକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ, କଟକ – ୪
ଦୂରଭାଷ : ୯୪୩୭୭୪୦୨୮୦

HTML tutorial

ଅଧିକ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ଗୁଡିକୁ ପଢନ୍ତୁ

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
3 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ଡକ୍ଟର ଲକ୍ଷ୍ମଣ ସାହୁ
Guest

ଅଖଣ୍ଡ ଭାରତ ଓ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ଇତିହାସ

ଡକ୍ଟର ଲକ୍ଷ୍ମଣ ସାହୁ
Guest

ଅଶେଷ ଧନ୍ୟବାଦ ସହ ।

ଲକ୍ଷ୍ମଣ ସାର୍