ପ୍ରବନ୍ଧ – ଗ୍ଳାସ୍ଗୋରେ ଜାତିସଂଘ ଚୁକ୍ତିନାମା – ଡକ୍ଟର ଲକ୍ଷ୍ମଣ ସାହୁ

ଲେଖକ ପରିଚୟ

ଡକ୍ଟର ଲକ୍ଷ୍ମଣ ସାହୁ
ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ମହାନଦୀବିହାର ମହିଳା ସ୍ନାତକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ, ମହାନଦୀବିହାର, କଟକ | +

ଅନ୍ୟ ଲେଖାଗୁଡ଼ିକ ପଢନ୍ତୁ

ଏହି ବିଷୟଟି 12 ଜଣ ପାଠକ ପଢି ସାରିଛନ୍ତି

ଗ୍ଲାସ୍ଗୋରେ ଆୟୋଜିତ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଜଳବାୟୁ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ଦେଶମାନେ ବିଶ୍ୱରେ ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ସହ ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଜଙ୍ଗଲର ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ଶହେ ପାଞ୍ଚଟି ଦେଶ ଗୋଟିଏ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି । ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, ଏଥିରେ ସ୍ଥାୟୀ ବିକାଶ ଓ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ଗ୍ରାମୀଣ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଖୋଲା ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାହା ଦେଖାଯାଇଛି, ସେଥିରୁ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ଯେ ବିକଶିତ ଦେଶଗୁଡ଼ିକର ଅବହେଳା ଏବଂ ଦାୟିତ୍ୱହୀନ ମନୋଭାବ ପୂର୍ବପରି ଜାରି ରହିବ ନା ସେମାନେ ଜଙ୍ଗଲର ଉନ୍ନତ ଜୀବନଯାପନ ଓ ପରିବେଶର ସ୍ୱାର୍ଥରେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ଉଚିତ ମନେ କରିବେ କି ?

ଜଙ୍ଗଲ ନଷ୍ଟ ହେବା ଏବଂ ଗ୍ରାମୀଣ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ବିକାଶ ତଥା ଗ୍ରୀନହାଉସ୍ ଗ୍ୟାସର ବଢୁଥିବା ସମସ୍ୟାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଯେଉଁ ଚୁକ୍ତିନାମା ହୋଇଛି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ । କାରଣ ଏହି ଚୁକ୍ତିରେ ବ୍ରାଜିଲ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଏବଂ କଙ୍ଗୋରେ ବିଶ୍ୱର ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ସମୃଦ୍ଧି ଥିବା ଟ୍ରପିକାଲ୍ ଜଙ୍ଗଲ ରହିଥିବା ଦର୍ଶାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଜୈବିକ ଇନ୍ଧନ ବ୍ୟବହାର ପରେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉଛି ପରିବର୍ତ୍ତନର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ । ଫରେଷ୍ଟ ଷ୍ଟିୱାର୍ଡଶିପ୍ କାଉନସିଲ୍ (FSC) ଅନୁଯାୟୀ, ମୈାଳିକ ଭାବରେ ବିଶ୍ୱର ଜଙ୍ଗଲକୁ ରାଜନୈତିକ ମନିଫେଷ୍ଟୋ ଦ୍ୱାରା ସୁରକ୍ଷିତ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ଅବିଭକ୍ତ ଜଙ୍ଗଲ ନଷ୍ଟ ହେବାର ଗତି କେତେ ଦ୍ରୁତ, ଏହାକୁ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଚିନ୍ତାଧାରାରୁ ମଧ୍ୟ ବୁଝିହେବ । ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଅନୁଯାୟୀ, ୧୯୯୦ ମସିହାରୁ ୪୨ ନିୟୁତ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଥିବା ଏକ ବିଲିୟନ ଏକର ଜଙ୍ଗଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି । ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟର ଚାହିଦାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ କୃଷିର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲା ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, ୨୦୧୪ ରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ଜଙ୍ଗଲକୁ ନଷ୍ଟ କରିବା ଏବଂ ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଏହାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ଘୋଷଣା କରିଛି । ଏହାପରେ, ୨୦୧୭ ରୁ ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଜଙ୍ଗଲ ବୃଦ୍ଧିକୁ ତିନି ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଆଉ ଏକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହି ଚୁକ୍ତି ସତ୍ତ୍ୱେ ଅବିଭକ୍ତ ଜଙ୍ଗଲ ନଷ୍ଟ ପାଇଁ କେହି କୈାଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇନାହାଁନ୍ତି । ଏକ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତି ଦଶନ୍ଧିରେ ଜଙ୍ଗଲର ହାରାହାରି ଅଞ୍ଚଳ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଉଛି । ୧୯୯୦ ରୁ ୨୦୦୦ ମଧ୍ୟରେ, ଯେଉଁଠାରେ ସତୁରି ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଜଙ୍ଗଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୨୦୦୦-୨୦୧୦ ଦଶକରେ ବାଇଶି ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଜଙ୍ଗଲ ସଫା କରାଯାଇଥିଲା । ସେହିଭଳି, ୨୦୧୦ ରୁ ୨୦୨୦ ମଧ୍ୟରେ ସାତ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଅଞ୍ଚଳ ଜଙ୍ଗଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ୨୦୦୨ ରୁ ୨୦୨୦ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ରାଜିଲରେ ୨୦ ନିୟୁତ ଏବଂ ଦୁଇ ନିୟୁତ ହେକ୍ଟର ଜଙ୍ଗଲ କ୍ଷେତ୍ର ସଫା କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ଅନେଶତ ହେକ୍ଟର ଜଙ୍ଗଲ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ସଫା କରାଯାଇଥିଲା । କଙ୍ଗୋ ଭଳି ଛୋଟିଆ ଦେଶରେ ତିରିଶ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଜଙ୍ଗଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଗଲା । ସେହିଭଳି ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାର ବଲିଭିଆ ଦେଶ ତିନି ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ବିକାଶ ନାମରେ ଜଙ୍ଗଲ ନଷ୍ଟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲା । ଜଙ୍ଗଲ କଟା ହେବାର କାରଣ କେବଳ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରର ବିସ୍ତାର ନୁହେଁ, ଖଣି କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ କାରଣ । ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, ବନବିଭାଗର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହେଉଛି କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ।

କାରଣ ବଢୁଥିବା ଜନସଂଖ୍ୟା ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟର ଯଥେଷ୍ଟ ଆବଶ୍ୟକତା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଛି । ତେଣୁ ସୋୟାବିନ୍ ଏବଂ ଖଜୁରୀ ତେଲ ଭଳି ଦ୍ରବ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଜଙ୍ଗଲ ନଷ୍ଟ ହେବା ଆଶଙ୍କା ବଢୁଛି । ଏହାକୁ ସାମ୍ନାରେ ରଖି ଗ୍ଲାସ୍ଗୋ ସମ୍ମିଳନୀ ଜଙ୍ଗଲ ନଷ୍ଟ ହେବା ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଛି । କିନ୍ତୁ କେଉଁ କାରଣରୁ ଜଙ୍ଗଲ କଟାଯାଉଛି, ତାହା ନଷ୍ଟ ନକରିବା ଦ୍ୱାରା ଜଙ୍ଗଲ ନଷ୍ଟ ହେବା ସମ୍ଭବ କି ? ବ୍ରାଜିଲ ଓ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ସମେତ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଦେଶର ସରକାର, ଯେଉଁଠାରେ ଅବିଭକ୍ତ ଜଙ୍ଗଲ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି, ସେମାନେ ସଚ୍ଚୋଟ ଭାବରେ ଜଙ୍ଗଲ ଏବଂ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ସଂରକ୍ଷଣର ମାନ ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ କି ? ଜଙ୍ଗଲ ନଷ୍ଟ ହେବା ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଗ୍ଲାସ୍ଗୋରେ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତି ପାଇଁ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ ଏକ ବଡ଼ ପ୍ରସଙ୍ଗ ହୋଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ସର୍ବ ନିମ୍ନ ସଂଗୃହୀତ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଆସିଛି । ଜଳବାୟୁ ବୁଝାମଣାରେ ପଚାଶଟି ଜଙ୍ଗଲୀ ଟ୍ରପିକାଲ୍ ଦେଶକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଥିବା ରେନ୍ଫରେଷ୍ଟ ନେସନ୍ସର ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଆସନ୍ତା ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅତିରିକ୍ତ 100 ବିଲିୟନ ଡଲାର୍ ଲାଗିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରିଛି । ଏହାର ଅର୍ଥ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧିକ ଅର୍ଥର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ।

ବାସ୍ତବରେ, ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ବିଷୟରେ ବିଶ୍ୱରେ ଏପରି କୈାଣସି ଆନ୍ଦୋଳନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇ ନାହିଁ । ଯାହା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଓ ସରକାରଙ୍କୁ ଜଙ୍ଗଲ ନଷ୍ଟ ବିଷୟରେ ସେଭଳି ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରି ପାରିନାହିଁ । ଦ୍ରୃତ ବିକାଶ ନାମରେ ଭାରତ ସମେତ ବିଶ୍ୱର କେତେକ ଦେଶରେ ଜଙ୍ଗଲ ନଷ୍ଟ ହେବାରେ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରାଯାଇଥିଲା । ଭାରତର ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଝାଡଖଣ୍ଡ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଭଳି କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ଜଙ୍ଗଲ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ସାମୂହିକ ତଥା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ତାହା ମଧ୍ୟ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ କେତେକ କାରଣ ହେତୁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅବସ୍ଥିତି ଜାରି ରହିଛି, ସେଗୁଡିକର ବିଲୋପ ହୋଇପାରି ନାହିଁ । ଜଙ୍ଗଲ ସଂରକ୍ଷଣ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏହା ଏକ ବଡ ସମସ୍ୟା । ଏହା ବୁଝିବାକୁ ହେବ ଯେ ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଜଙ୍ଗଲ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ପଦ । ଜଙ୍ଗଲ ନଷ୍ଟ ହେବା କେବଳ ଜଙ୍ଗଲ ଜମିକୁ ହ୍ରାସ କରୁନାହିଁ, ବରଂ ଜୈବିକ ବିବିଧତା ମଧ୍ୟ ଧୀରେ ଧୀରେ ଶେଷ ହେଉଛି । ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଉଦ୍ଭିଦ ଏବଂ ଜୀବଜନ୍ତୁ ବିଲୁପ୍ତ ହେବାର ବିପଦ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଛି । ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଘୋଷଣାନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଥିବା ଚାଳିଶି ଦେଶ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତି ସହିତ ସମାନ୍ତରାଳ ଭାବେ ଗ୍ଲାସଗୋରେ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ଜଙ୍ଗଲ କାଟିବା ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ବନ୍ଦ ହେବ । କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇ ନାହିଁ ।

ଗ୍ଲାସ୍ଗୋରେ ସମ୍ମିଳନୀରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ଚୁକ୍ତିନାମା ଉପରେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କାର୍ବନ ନିର୍ଗମନ କିମ୍ବା ଜଙ୍ଗଲ ନଷ୍ଟ ହେବା ନାମରେ ଚାଲିଥିବା ବିକାଶ ବନ୍ଦ କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏପରି ବିବୃତ୍ତି ଜଙ୍ଗଲ ନଷ୍ଟକୁ ରୋକିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ମନିଫେଷ୍ଟୋରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିବା ସାମୂହିକ ପାଳନ କରିବାରେ ଏକ ଦୁର୍ବଳତା ସୃଷ୍ଟି କରିବ । ଏହି ଚିଠିରେ ଦସ୍ତଖତ କରି ଭାରତ ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ କେବଳ ଜଙ୍ଗଲ ନଷ୍ଟ ହେବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ ନୁହେଁ, ବରଂ ଜଙ୍ଗଲ ଅଞ୍ଚଳର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏକ ସଚ୍ଚୋଟ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଭାରତରେ ଯେଉଁ ଗତି ସହିତ ଫ୍ଲୋରା ଲୋପ ପାଇବାକୁ ଯାଉଛି, ଯାହା ଏତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଲୋଚନା ହୋଇପାରି ନାହିଁ । ଏଥିରୁ ଜଣାପଡୁନାହିଁ ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କିଛି ଆଇନଗତ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ଦୃଢ ସୁରକ୍ଷା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ । ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, ଜଙ୍ଗଲ ନଷ୍ଟ ହେବା ଏବଂ ଏହା ସହିତ ଜଡିତ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦର ଅଦୃଶ୍ୟତା ଏକ ସାଧାରଣ କଥା ନୁହେଁ । ଏହା ଜୈବିକ ବିବିଧତାର ସୁରକ୍ଷା, ଡ୍ରଗ୍ ସୁରକ୍ଷା, ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ସୁରକ୍ଷା, ପରିବେଶ ଏବଂ ସଂସ୍କୃତିର ସୁରକ୍ଷା ସହିତ ଜଡିତ । ତେଣୁ ଜଙ୍ଗଲକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଭାରତ ସମେତ ସମସ୍ତ ଦେଶକୁ ତୁରନ୍ତ ଏପରି ଠୋସ୍ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ପଡିବ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ପରିବେଶ, ଜୈବିକ ବିବିଧତା, ଡ୍ରଗ୍ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ପଶୁମାନଙ୍କର ନିରାପତ୍ତା ଯେ କୈାଣସି ମୂଲ୍ୟରେ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇପାରିବ ।

କହିବାକୁ ଗଲେ ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳ ନିର୍ଗମନ ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ବଢୁଥିବା ବିପଜ୍ଜନକ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଖୋଜିବାରେ ଏହା ସହାୟକ ହେବ । ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଜଙ୍ଗଲରେ ବାସ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଦେବ । ଏଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଉପଯୁକ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନିଅନ୍ତୁ । ତାହା ସହିତ ସମାନ ଦାୟିତ୍ଵବାନ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଆଗକୁ ଆସିବାକୁ ପଡିବ । ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ବନାମ ଜୀବନ ସୁରକ୍ଷା ହୋଇପାରିବ..!!!

ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ମହାନଦୀବିହାର ମହିଳା ସ୍ନାତକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ , କଟକ -୪
ଦୂରଭାଷ : ୯୦୪୦  ୧୫୧୪ ୭୫

HTML tutorial

ଅଧିକ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ଗୁଡିକୁ ପଢନ୍ତୁ

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments