ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଡିଜିଟାଲ ସେବା – ଡକ୍ଟର ଲକ୍ଷ୍ମଣ ସାହୁ

ଲେଖକ ପରିଚୟ

ଡକ୍ଟର ଲକ୍ଷ୍ମଣ ସାହୁ
ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ମହାନଦୀବିହାର ମହିଳା ସ୍ନାତକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ, ମହାନଦୀବିହାର, କଟକ | ସଦ୍ୟ ପୋଷ୍ଟ

ଅନ୍ୟ ଲେଖାଗୁଡ଼ିକ ପଢନ୍ତୁ

ମହାମାରୀ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଯୋଗୁଁ ଦେଶର ଶିଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ ପୁଣି ଥରେ ଏହି ଆହ୍ୱାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି । ଅଧିକାଂଶ ସହରରେ ଥିବା ଛୋଟରୁ ବଡ଼ ଶିଳ୍ପ ଏବଂ କାରଖାନା ଗୁଡ଼ିକ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବା ଆଶଙ୍କା ଭୟରେ ଶ୍ରମିକ ମାନେ ନିଜ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଫେରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ଭଳି ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ସଙ୍କଟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଶ୍ରମିକ ଓ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ଜୀବିକା ସଙ୍କଟର ଆଶଙ୍କା ଦେଖା ଦେଇଥିବାବେଳେ ଶିଳ୍ପ ୟୁନିଟ୍ ସମ୍ମୁଖରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅଭାବ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଯାହା ଫଳରେ ଏହା ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଉତ୍ପାଦନ ଉପରେ ମସ୍ତବଡ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ । କିନ୍ତୁ ଏଥି ସହିତ, ଡିଜିଟାଲ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପୁଣି ଥରେ ଦେଶ ତଥା ବିଶ୍ୱର ବ୍ୟବସାୟକୁ ନୂତନ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି । ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ବେଙ୍ଗାଳୁରୁ ଏବଂ ଦେଶର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆଇଟି ସହରଗୁଡ଼ିକ ଡିଜିଟାଲ୍ ରୋଜଗାରର କେନ୍ଦ୍ର ବିନ୍ଦୁ ପାଲଟିଛି । ବିଶ୍ୱ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଆଇଟି କମ୍ପାନୀର ପ୍ରମୁଖ ହବ୍ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି । ଏହି ଆଇଟି ସହରଗୁଡିକର ଆୟ ମଧ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି ।

କରୋନା ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ, ବେଙ୍ଗାଲୁରୁକୁ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଟିକସ ଆକାରରେ ବିପୁଳ ରାଜସ୍ୱ ମିଳିଥିଲା ​​। ଅର୍ଥନୈତିକ ଉନ୍ନତିକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇଥିବାରୁ ଦେଶର ସିଲିକନ୍ ଭ୍ୟାଲି ଭାବରେ ପରିଚିତ ଏହି ସହର ଗତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଟିକସ ସଂଗ୍ରହରେ ୭.୩ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଚମତ୍କାର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାସଲ କରିଛି । ଦେଶର ଟିକସ ସଂଗ୍ରହର ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ୧୨.୩ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା । ବାସ୍ତବରେ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ, ଟ୍ୟାକ୍ସରେ ଏହାର ଅଂଶ ୨୦୧୯-୨୦ ରେ ୧୦.୧ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ କୋଭିଡ -୧୯ ଡିଜିଟାଲ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ବ୍ୟବହାରରେ ଅତୁଳନୀୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଏହା ଏକ ଅଦ୍ୱିତୀୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଛି । ଯାହା ସମ୍ଭବ ଆଶାଠାରୁ ବହୁ ଗୁଣିତ କରିପାରିଛି । ସଞ୍ଚାଳିତ ଅନଲାଇନ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ବ୍ୟବସାୟ ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏହି ସବୁ ଆଇଟି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବିଦେଶୀ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଠାରୁ ଯଥେଷ୍ଟ କାମ ପାଇଥାନ୍ତି, ଯାହା ସେମାନଙ୍କର ଆୟ ଏବଂ ରୋଜଗାରକୁ ବିବିଧ ରୂପେ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିପାରି ଥାଏ । ଏହି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏଥିରେ କୈାଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପାନ୍ତରିତ ନୂତନ ଅର୍ଥନୈତିକ ଦୁନିଆରେ ଭାରତର ଉଚ୍ଚ କୁଶଳୀ ପିଢି ପାଇଁ କରୋନା ଏକ ବଡ଼ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଡିଜିଟାଇଜେସନ୍ ଯୋଗୁଁ ଭାରତରେ ରୋଜଗାରର ନୂତନ ସୁଯୋଗ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶ ଏବଂ ବିଶ୍ୱର ଅଧିକାଂଶ ବ୍ୟବସାୟିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବା ଯୋଗାଯୋଗ ଅନଲାଇନ୍ ଦ୍ଵାରା ସମ୍ଭବ ହେଉଛି । ତେଣୁ ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ନୂତନ ଡିଜିଟାଲ୍ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ଘରର ଟ୍ରେଣ୍ଡରୁ କାର୍ଯ୍ୟର ବ୍ୟାପକ ଗ୍ରହଣ ଦ୍ୱାରା ଆଉଟସୋର୍ସିଂ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇଛି । କରୋନାର ଆହ୍ୱାନ ମଧ୍ୟରେ, ଭାରତର ଆଇଟି କ୍ଷେତ୍ରର ଗୁଣାତ୍ମକ ସେବା ଏଠାରେ ବିଶ୍ୱ ଶିଳ୍ପଗୁଡିକର ଆଇଟି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ବିଶ୍ୱାସକୁ ବହୁ ଗୁଣରେ ବଢାଇ ଦେଇଛି । ଦେଶର ଡିଜିଟାଇଜେସନ୍, ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ଶସ୍ତା ମୋବାଇଲ୍ ଏବଂ ଡାଟା ପ୍ୟାକେଜ୍ ଯୋଗୁଁ ଭାରତରେ ଡିଜିଟାଲ୍ ବ୍ୟବସାୟ ଦିନକୁ ଦିନ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ମୋବାଇଲ୍ ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡ ଇଣ୍ଡିଆ ଟ୍ରାଫିକ (MBit) ସୂଚକାଙ୍କ -୨୦୨୧ ଅନୁଯାୟୀ, ଡାଟା ବ୍ୟବହାରରେ ବୃଦ୍ଧି ହାର ଭାରତରେ ସର୍ବାଧିକ ଅଟେ । ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ୨୦୨୦ ରେ ୧୦୦ ନିୟୁତ ନୂତନ 4G ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଯୋଗଦାନ ସହିତ ଦେଶରେ 4G ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ସତୁରି କୋଟିରୁ ଅଧିକ ହୋଇଛି । ତଥ୍ୟାନୁଯାୟୀ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରେ ଭାରତରେ ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୭୫.୭୬ କୋଟିକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ୨୦୧୯-୨୦ ରେ ଭାରତରେ ଡିଜିଟାଲ୍ ପେମେଣ୍ଟ ବଜାର ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ହଜାର ଏକ ଶହ ଷାଠିଏ ହଜାର ବିଲିୟନ ଟଙ୍କା ଥିଲା, ଯାହା ୨୦୨୫ ବର୍ଷ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ତିନି ଗୁଣରୁ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ସାତ ହଜାର ବିଲିୟନ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଦେଶରେ ଡିଜିଟାଲ ବିପ୍ଳବ ଇ-ବାଣିଜ୍ୟକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିଛି ।

ଏସବୁ କାରଣରୁ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ କୋଣରେ ଇ-ବ୍ୟବସାୟରେ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୦ ରେ ଭାରତରେ ଏକ ବିଲିୟନ ଡଲାରରୁ କମ୍ ଥିବା ଇ-ବାଣିଜ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟ ୨୦୧୯ ମସିହାରେ ତିରିଶ ବିଲିୟନ ଡଲାର ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ଶହେ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଅତିକ୍ରମ କରିପାରିବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । ସଂପ୍ରତି ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ ଏଫଆଇଏସ ର ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ପେମେଣ୍ଟ ରିପୋର୍ଟ -୨୦୨୧ ଫ୍ୟୁଚର ପେମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଏକତିରିଶଟି ଦେଶରେ ଏହି ଧାରାକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଛି । ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରଥମେ ଭାରତରେ କ୍ରୟ, ପରେ ଟଙ୍କା ୨ ‘(‘ ବର୍ତ୍ତମାନ କିଣ, ପେ ଲେଟର ‘) ହେତୁ ଅନଲାଇନ୍ ପେମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ତୁଳନାରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଗତି କରୁଛି । ୨୦୨୦ ମସିହାରେ ଭାରତରେ ଅନ୍ଲାଇନ୍ କ୍ରୟକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୧୮ କୋଟି ଥିଲା । ଦେଶରେ ଇ-ବ୍ୟବସାୟ ଯେଉଁ ବେଗରେ ବଢିଛି, ବିଦେଶୀ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ସମାନ ବେଗରେ ଆସୁଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିଶ୍ୱର ବଡ ବଡ ଅନଲାଇନ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଇ-ବ୍ୟବସାୟର ବଢୁଥିବା ବଜାରରେ ପ୍ରବେଶ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଭାରତ ଆଡକୁ ଚାହିଁ ରହିଛନ୍ତି । ଏହି ସମସ୍ତ ଡିଜିଟାଲ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ବିଶ୍ୱ ରୋଜଗାର ବିଷୟରେ ମ୍ୟାକେଙ୍କ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା, ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଡିଜିଟାଲ୍ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଯୋଗୁଁ ପ୍ରାୟ ଏକ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଚାକିରି ବଦଳାଇବାକୁ ପଡିପାରେ । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନ୍, ଫ୍ରାନ୍ସ, ଭାରତ, ଜର୍ମାନୀ, ସ୍ପେନ୍, ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ପ୍ରତି ଷୋହଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣଙ୍କୁ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

ଉଚ୍ଚ ଡିଜିଟାଲ୍ କୈାଶଳ ସଂପର୍କରେ ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଏଥିରେ ରୋଜଗାରର ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏବଂ ପାରମ୍ପାରିକ ଚାକିରିର ଉପଲବ୍ଧତା ହ୍ରାସ ପାଇବ । ଡିଜିଟାଲ ଯୁଗରେ ଭାରତରେ ବୃତ୍ତିଗତଙ୍କ ଭୂମିକା ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ । ବିଶ୍ୱର ସମସ୍ତ ଦେଶ ଭାରତୀୟ ବୃତ୍ତିଗତମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଶିଳ୍ପ ବ୍ୟବସାୟରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦେବେ । ଏବଂ ଏହା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ଲାଭଦାୟକ ହେବ । ଏହା ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଜରୁରୀ ଯେ ଆମେରିକାର ନୂତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ଭାରତର ଆଇଟି କ୍ଷେତ୍ର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛି । ଦକ୍ଷ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଭିସା ନିୟମରେ ଥଇଥାନ କରନ୍ତି । ଆମେରିକାର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଆଗକୁ ନେବା ପାଇଁ ବିଡେନ ଭାରତର ଆଇଟି ସେବାର ଅଧିକ ବ୍ୟବହାରକୁ ସମର୍ଥନ କରନ୍ତି । କେବଳ ଆମେରିକାରେ ନୁହେଁ, ଜାପାନ, ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଜର୍ମାନୀ ସମେତ ଆଇଟି ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ର ଯେପରିକି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା, ନର୍ସିଂ, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଭଳି ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ ଆବଶ୍ୟକତାଗୁଡ଼ିକରେ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଏବଂ ନୂତନତ୍ୱର ଦ୍ରୁତ ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ, ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ, ଜାହାଜ ନିର୍ମାଣ, ବିମାନ ଚଳାଚଳ, କୃଷି, ଅନୁସନ୍ଧାନ, ବିକାଶ, ସେବା ଏବଂ ଅର୍ଥ ଇତ୍ୟାଦି କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ଭାରତୀୟ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଚାହିଦା ଅଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ରୋଜଗାରର ବଦଳୁଥିବା ଡିଜିଟାଲ ଦୁନିଆରେ ଭାରତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲାଭରେ ଅଛି । କିନ୍ତୁ ଏହା କେବଳ ସୀମିତ ସଂଖ୍ୟକ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିଭାକୁ ନେଇ ଡିଜିଟାଲ ଅର୍ଥନୀତିର ନିଯୁକ୍ତି ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବ ବୃହତ ଯୁବ ଜନସଂଖ୍ୟା ସହିତ ଭାରତକୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଯୁବକଙ୍କୁ ଭଲ ଇଂରାଜୀ, କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଦକ୍ଷତା ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗ ଦକ୍ଷତା ସହିତ ଡିଜିଟାଲ୍ କୈାଶଳ ଏବଂ ନୂତନ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଦକ୍ଷତା ସହିତ ସଜାଇବାକୁ ପଡିବ । କେବଳ ସେତେବେଳେ ଡିଜିଟାଲ ଅର୍ଥନୀତିରେ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ଦେଶର ଡିଜିଟାଲ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଦୂର ସ୍ଥାନରୁ କେଉଁ ପ୍ରକାର କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ ଏବଂ କେଉଁ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ତାହା କରାଯାଇପାରିବ ସେନେଇ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶର ଡିଜିଟାଲ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗକୁ ମେଟ୍ରୋ ସୀମା ବାହାରେ ଛୋଟ ସହର ଏବଂ ବଡ ସହରକୁ ନିଆଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ବିଚାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ‌ଡିଜିଟାଲ୍ ଚାକିରି ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ମୌଳିକ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ମଧ୍ୟ ବିଚାର କରିବା ନିହାତି ଜରୁରୀ । ଦେଶର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ତଥାପି ଡିଜିଟାଲ୍ ଅଶିକ୍ଷିତ । ତେଣୁ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ଡିଜିଟାଲ ଭାଷା ସହିତ ଶିକ୍ଷିତ ଓ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏସବୁକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଡିଜିଟାଇଜେସନ୍ ସଚେତନତା ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଯାହା ଦ୍ବାରା ଡିଜିଟାଲ୍ ସେବା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହେବା ସହିତ ଦେଶରେ ପ୍ରଗତିର ଦ୍ଵାର ଖୋଲିବ..!!!


HTML tutorial
ଆପଣଙ୍କ କମେଣ୍ଟ ଉତ୍ତର ପାଇବାକୁ ସବ୍ସକ୍ରାଇବ କରନ୍ତୁ
ମତେ ଜଣାନ୍ତୁ
guest
0 କମେଣ୍ଟ
ଇନଲାଇନ ଫିଡବ୍ୟାକ
ସମସ୍ତ କମେଣ୍ଟ ଦେଖନ୍ତୁ