ବିଶ୍ୱ ଉପରେ ଭାରତର ଆଦର୍ଶଗତ ପ୍ରଭାବ – ଡକ୍ଟର ଲକ୍ଷ୍ମଣ ସାହୁ

ଲେଖକ ପରିଚୟ

ଡକ୍ଟର ଲକ୍ଷ୍ମଣ ସାହୁ
ବିଭାଗୀୟ ମୁଖ୍ୟ, ଓଡିଆ ଭାଷା ଓ ସାହିତ୍ୟ ବିଭାଗ, ମହାନଦୀ ବିହାର ମହିଳା ସ୍ନାତକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ, କଟକ | + ଏହି ଲେଖକଙ୍କର ଅନ୍ୟ ଲେଖା ପଢିବାକୁ [ଏଠାରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ]

           ସର୍ବଭାରତୀୟ ପରିସ୍ଥିତି ସର୍ବଦା ଗୋଟିଏ ଭିନ୍ନ ରୂପରେ ରହିଆସିଛି  ।  ସାମ୍ରାଜ୍ୟବାଦ ଏବଂ ଉପନିବେଶବାଦର ଶେଷ ପାଇଁ ସଂଗ୍ରାମରେ ଭାରତ ସବୁବେଳେ ଆଗରେ ରହିଛି  । ଏହାର ଭୂମିକା ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଉଭା ହୋଇଥିଲା କେବଳ ନୁହେଁ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରଶଂସିତ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରିଥିଲା ।  ସମସ୍ତ ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ବ୍ୟାପକ ରୂପ ଧାରଣ କରିଥିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତର ସ୍ଥିତି ବିଶ୍ୱର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିବା ନିଃସଂଦେହ । ବିଶ୍ୱରେ ଅଧିକାଂଶ ଦେଶ ଭାରତରୁ ଆଶା ରଖିବେ, କାରଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ଅହିଂସା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି  ।  ଯୁଦ୍ଧ, ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରର ବିଭୀଷିକା ଦେଖିବାକୁ କେବେ କୈାଣସି ରାଷ୍ଟ ଚାହିଁବ ନାହିଁ । ଧ୍ୱଂସ ବଦଳରେ ସୃଷ୍ଟି , ଯୁଦ୍ଧ ବଦଳରେ ଶାନ୍ତି ସମସ୍ତଙ୍କ କାମ୍ୟ । ଯୁଦ୍ଧର ଘନଘଟା କେବଳ କୈାଣସି ଏକ ରାଷ୍ଟର ନୁହେଁ, ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବିପନ୍ନ କରେ ।  ମୃତ୍ୟୁ’ର କଳେବର ବୃଦ୍ଧି କରେ ।

ଦୁର୍ଲ୍ଲଭ ମାନବ ଜୀବନ କେତେକ ଅପରିଣାମଦର୍ଶୀଙ୍କ ଯୁଦ୍ଧଖୋର ମନୋବୃତ୍ତି ଫଳରେ ଅକାଳରେ ଝଡିଯିବାକୁ କୈାଣସି ରାଷ୍ଟ୍ର, ସରକାର ବା ବ୍ୟକ୍ତି ଲାଗି ଅନୁକୂଳ ନୁହେଁ । ରାଷ୍ଟ ରାଷ୍ଟ ଭିତରେ ଲାଗି ରହୁଥିବା ଯୁଦ୍ଧ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଏବଂ ହିଂସାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି । ଯୁଦ୍ଧର ଆତଙ୍କ, ଆତଙ୍କବାଦରୁ ମୁକ୍ତି ଆବଶ୍ୟକ ଭାରତ ଚାହିଁଛି । ଭାରତ ଆତଙ୍କବାଦୀର ମୂଳୋତ୍ପାଟନ ପାଇଁ ସର୍ବଦା ପ୍ରୟାସ ଚଳାଇ ଆସିଛି ।  ଚୀନ୍, ପାକିସ୍ଥାନ ଏବଂ କିଛି ଇସଲାମ ଦେଶ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତେ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ବିଶ୍ୱ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ । କାରଣ ଭାରତ ଶାନ୍ତି, ମୈତ୍ରୀ, ପ୍ରୀତି ଚାହିଁ ଆସିଛି । କାରଣ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ପରିଚୟ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିଲା । ଭାରତ କଦାପି ନା  ଲୁଟ୍, ଶୋଷଣ କିମ୍ବା ଆକ୍ରମଣର ରାଷ୍ଟ ନୁହେଁ ।  ଗତ ସାତ-ଆଠ ଦଶନ୍ଧିରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ କରାଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ପ୍ରୟାସରେ ଭାରତ ଅଂଶୀଦାର ହୋଇ ଆସିଛି ।  ଗତ ଶତାବ୍ଦୀରେ, ଦୁଇଟି ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧର କ୍ଷୟ କ୍ଷତି ସହିବା ପରେ ମାନବ ସମାଜ ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲା । ଦୁଇ ଦୁଇଟି ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧର ଭୟାବହ ଦୃଶ୍ୟ ବିଶ୍ୱବାସୀଙ୍କୁ କେବଳ ହତଚକିତ କରିନଥିଲା, ବରଂ ଆତଙ୍କିତ କରିଦେଇଥିଲା ।

ଦ୍ଵିତୀୟ ବିଶ୍ଵଯୁଦ୍ଧରେ ହିରୋସୀମା ନାଗାସାକୀର ଭୟାବହ ଦୃଶ୍ୟ ଏବେବି ଲୋକଙ୍କ ମନରୁ ଲିଭି ନାହିଁ ।  ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ଆଶା ସହିତ ଭାରତର ଲଢେଇ ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିଗରେ ପୂର୍ବରୁ ଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଉପନିବେଶବାଦ ପ୍ରାୟ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ଅବସ୍ଥାରେ ଥିଲା ।  ସାମ୍ରାଜ୍ୟବାଦୀ ଦେଶମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସର୍ବୋଚ୍ଚତା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ନିଜ ମଧ୍ୟରେ ବିକଳ୍ପ ଦିଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରୁଥିଲେ । ଭାରତ ଏଦୃଷ୍ଟିରୁ ନିଜସ୍ଵ ବିଚାର ବିମର୍ଶରୁ କେବେ ବିରତ ହୋଇନାହିଁ । ଏଦିଗରେ ସେତେବେଳେ ମଧ୍ୟ ଚତୁରତାର ସହିତ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନର ଢାଞ୍ଚାରେ ନିଜର ଅଧିକାରର ଅବ୍ୟାହତି ପାଇଁ ମୂଳଦୁଆ ପକାଇଥିଲେ ।  ସେତେବେଳେ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ଚାରିଜଣ ସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ – ଆମେରିକା, ଫ୍ରାନ୍ସ, ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନ୍ ।  ଗଣତନ୍ତ୍ର ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ଚାରିଜଣ ସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ନିକଟରେ ଭିଟୋ ଥିଲା ।  ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ବା ଉପକରଣ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ ସବୁକିଛି ବନ୍ଦ କରିପାରେ ।  ଏହି ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସଂଗଠନର ଏହି ଚାରୋଟି ଦେଶ ମଧ୍ୟରୁ ଯେକୌଣସି ଗୋଟିଏକୁ ପଙ୍ଗୁ କରିବାର ଶକ୍ତି ଥିଲା । ଭାରତର ଉଷ୍ମତା ଏବଂ ନିରନ୍ତର ଉଦ୍ୟମ ଯୋଗୁଁ ଚୀନ୍ ପରେ ଏହାର ପଞ୍ଚମ ସଦସ୍ୟ ହେଲା । ତାହା ସତ୍ତ୍ୱେ  ଚୀନ୍ ଆଜି ଭାରତ ସହିତ କଣ କରୁଛି ସେସବୁ ବିଷୟ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣାଶୁଣା ।  କେହି କେବେ ଅସ୍ୱୀକାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ ଯେ ଭାରତ ବିପକ୍ଷରେ ଚୀନ୍ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ସବୁବେଳେ ବିରୋଧ ଭାବ ପ୍ରତିପୋଷଣ କରୁଥିବାର ଦେଖାଯାଏ । ଚୀନ୍ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ସବୁବେଳେ ଭାରତ ବିପକ୍ଷରେ ସୁଯୋଗ ଖୋଜନ୍ତି । ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ବି ଭାରତ ସବୁବେଳେ ନିଜର ଧୈର୍ଯ୍ୟ, ସହନଶୀଳତା ଭାବ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ସମ ଦୂରତ୍ବ ବଜାୟ ରଖିଆସିଛି ।  ଏହା ଏକ ଐତିହାସିକ ସତ୍ୟ ଯେ ରାଜନୀତିରେ କୃତଜ୍ଞତା କୃତଜ୍ଞତାରେ ପରିଣତ ହେବାକୁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗେ ନାହିଁ ।  ପ୍ରାୟ 1950-60 ମସିହାରେ, ଭାରତ ଯଦି ଅଳ୍ପ ପରିଶ୍ରମ କରିଥାନ୍ତା, କିମ୍ବା ବୃହତ ଶକ୍ତିମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ପରାମର୍ଶକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥାନ୍ତେ, ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟ ହୋଇଥାନ୍ତେ ଏବଂ ତା’ପରେ ଆବଶ୍ୟକ ଗଠନମୂଳକ ସଂସ୍କାର ଆରମ୍ଭ କରିପାରନ୍ତି ।  ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଚିନ୍ତକ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ମିଳିତ ଜାତିସଂଘରେ ଭାରତକୁ ସମ୍ମାନ ଦିଆଯାଇଥାନ୍ତା ଏବଂ ଏହାର ଶାନ୍ତି ପ୍ରୟାସରେ ସହଯୋଗ କରାଯାଇଥାନ୍ତା, ତା’ହେଲେ ବିଶ୍ୱରେ ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପରିସ୍ଥିତି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାନ୍ତା । ଯେଉଁ ରାଷ୍ଟ୍ର ଏହାକୁ ଅବମାନନା କରେ ସେ ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ଠାରୁ ଅଲଗା ହୋଇଥାନ୍ତା ।

ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଐତିହାସିକ ଆର୍ନୋଲ୍ଡଟାୟାନବିଙ୍କର ଏହି ଶବ୍ଦଗୁଡ଼ିକ ପଛରେ ଗଭୀର ଚିନ୍ତା ଏବଂ ଦାର୍ଶନିକର ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ ମିଶ୍ରଣ ରହିଅଛି, ‘ଯଦି ମାନବ ଇତିହାସର ଏହି ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ମନୁଷ୍ୟକୁ ମୁକ୍ତ କରିବାର କୈାଣସି ଉପାୟ ଅଛି, ତେବେ ଏହା ଭାରତୀୟ ମାନଙ୍କର ଅଟେ ।’  କେବଳ ସମ୍ରାଟ ଅଶୋକ ଏବଂ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅହିଂସା ତଥା ରାମକୃଷ୍ଣ ପରମହଂସ ରସାଳ ଧାର୍ମିକ ସହନଶୀଳତାର ଉପଦେଶ ମାନବଜାତିକୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବ । ଏଠାରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ଏକ ଅନୁଭବ ଅଛି ଯାହା ମାନବଜାତିଙ୍କୁ ଏକ ପରିବାର ଭାବରେ ବଞ୍ଚିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ । ଜାତିସଂଘର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଟିନ୍ବି ବିଶ୍ୱକୁ ସୂଚାଇଥିବା ମନୋଭାବ ଏବଂ ଆତ୍ମାକୁ ଭାରତ ଉପସ୍ଥାପନ କରିପାରିବ ।  ଯଦି ମାର୍ଟିନ୍ ଲୁଥର୍ କିଙ୍ଗ ଭାରତର ନୀତି, ପ୍ରବୃତ୍ତି ଏବଂ ଦର୍ଶନକୁ ବୁଝି ପାରନ୍ତି, ସେଭଳି ନେଲସନ ମଣ୍ଡେଲା ଏହାକୁ ନିଜ ଜୀବନରେ ଗ୍ରହଣ କରି ଏହାର ମହତ୍ତ୍ୱକୁ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିପାରିଛନ୍ତି ଓ ହୋ ଚି ମିନି ପରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ଜୀବନକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଗଢି ପାରନ୍ତି, ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ପ୍ରେରଣା ଦାୟକ ନହେବ ବା  କିପରି ?

ଏପରିକି ପରିସ୍ଥିତି ସହ ଖାପ ଖୁଆଇ ଆବେଶ ରାଜପୁତ ବିଶ୍ୱ ଆଗରେ ଏକ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରନ୍ତି, ତେବେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ କାହିଁକି ଏହି ଦିଗକୁ ଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ?  ଆଜି ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନୁଷ୍ଠାନ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବା କ୍ଷମତା ପ୍ରାୟ ଅମୂଳକ ।  କେତେକ ଦେଶ ପାଇଁ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଉପସ୍ଥିତି ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଭଳି ଅଟେ, ଯାହା ପ୍ରାୟତଃ ଗୋଟିଏ ଦେଶର ଆଦେଶରେ କୈାଣସି ଦେଶ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ।  ଅନେକ ସମୟରେ ଏହା ହିଂସା, ଅବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧର କାରଣ ହୋଇଛି । ଏପରିକି ଏହି ସମୟରେ ଆର୍ମେନିଆ ଏବଂ ଆଜେରବାଇଜାନ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଅନାବଶ୍ୟକ ଯୁଦ୍ଧ ଚାଲିଛି ଏବଂ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଏହାକୁ ରୋକିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି ।  ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଡମ୍ବନାର ବିଷୟ ଯେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ଭଳି ଦେଶ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ମାନବାଧିକାର ପରିଷଦର ସଦସ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ, ମାନବିକ ଅଧିକାରର ରେକର୍ଡ ପରେ ମଧ୍ୟ ବୋଧହୁଏ ଯାହାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସାଧାରଣ ସଭାର 75 ତମ ଅଧିବେଶନକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି ।  ଦୁନିଆ ସାମ୍ନାରେ କାହାଣୀ ରଖିଛନ୍ତି ।

ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ନିରପେକ୍ଷ ଏବଂ ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ।  ନିକଟରେ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି । ଗାନ୍ଧିଜୀ କେବଳ ଭାରତର ନୁହେଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ଅହିଂସାର ପ୍ରତୀକ । କହିବା ବାହୁଲ୍ୟ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନାତି ଓ ଆଦର୍ଶ ଅନେକ ରାଷ୍ଟ୍ର ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି ।  ଭାରତର ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ, ଚିନ୍ତକ ଏବଂ ସାମାଜିକ କର୍ମୀମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ସଂଗଠିତ ଢଙ୍ଗରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଉଚିତ ଯେ କିପରି ଭାରତରେ ସେମାନଙ୍କର ଧାରଣାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ସଫଳ ହେବେ, ଯାହା ଦ୍ବାରା ଅଭାବକୁ ପୂରଣ କରାଯିବ ।  ଯେତେବେଳେ ନିଜ ଘର ଶାନ୍ତି, ସୋହାର୍ଦ୍ଦ୍ୟ ଏବଂ ସହଯୋଗର ଏକ ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଯାଏ, ସେତେବେଳେ ଭାରତ ବିଶ୍ୱ ପ୍ରତି ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ଦାୟିତ୍ଵ  ପୂରଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ ବୋଲି ଯଥାର୍ଥରେ କୁହାଯାଇଥାଏ ।  ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସ୍ୱରାଜ କେବଳ ନିଜର ନିୟମ ନୁହେଁ, ଏହା ନିଜେ ଶୃଙ୍ଖଳା ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଥିଲା ।

ଭାରତ କେବେ ଭୋଗ ଭୂମୀ ନୁହେଁ, ଏକ ସଫଳ କର୍ମଭୂମୀ । ଯେଉଁଠାରେ ଜୀବନର ଆରମ୍ଭରୁ ଜ୍ଞାନର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଏ । କେବଳ ଏହା ସହିତ ପରିଚିତ ବ୍ୟକ୍ତି କହି ପାରିବେ ଯେ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରକୃତିର ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ସମ୍ବଳ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏର ଲୋଭ ମଧ୍ୟ ନୁହେଁ । ଆଜି ବିଶ୍ୱ ଜନତା ଏହାକୁ ବୁଝିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ । ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥିର ହୋଇଥିବା 17 ଟି ସ୍ଥାୟୀ ବିକାଶ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଏହି ଆଦର୍ଶ ନୂତନ ଦିଗ ଦେଇପାରେ ।  ନିରନ୍ତର ବ୍ୟବହାରର ସଂକଳ୍ପକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବୁଝିବା ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି । କାରଣ ଏହା ବିନା ଶାନ୍ତି କିମ୍ବା ସ୍ଥାୟୀ ବିକାଶ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ।  ଏଥିପାଇଁ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶଗୁଡ଼ିକୁ ସେମାନଙ୍କର ଅନାବଶ୍ୟକ ବ୍ୟବହାରରେ ପୁନର୍ବାର ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହା କୁହାଯାଇପାରେ ଯେ ଭାରତ ଏହାର ମୈାଳିକ  ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ସଠିକ୍ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରି ଦୃଢ ଭାବରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିପାରିବ  ।  ଯାହା ଫଳରେ ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶ ଗୁଡିକର ସମର୍ଥନ ମଧ୍ୟ ପାଇବ । ବିଶ୍ୱ ଦରବାରରେ ଭାରତ ନିଜର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ବଢାଇ ପାରିବ । ପ୍ରାଚୀନ ବେଦଭୂମି ଭାରତ ଦିନେ ବିଶ୍ୱର ବିଶ୍ୱଗୁରୁ ପାଲଟି ଥିଲା । ଭାରତର ବେଦ, ବେଦାନ୍ତ, ଉପନିଷଦ ଅଧ୍ୟୟନ ନିମନ୍ତେ ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଅର୍ଜନ କରିଥିଲା ‌। ମୁନି, ଋଷିଙ୍କ ଓଁକାର ଧ୍ଵନି ବିଶ୍ୱବାସୀକୁ ଛୁଇଁଥିଲା । ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ, ରାମକୃଷ୍ଣ ପରମହଂସ, ସ୍ୱାମୀ ଦୟାନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ, ରବିନ୍ଦ୍ରନାଥ ଠାକୁର, ଗାନ୍ଧୀଜୀ, ଆଦିଙ୍କ ଦର୍ଶନ ନିକଟରେ ସମସ୍ତ ବିଶ୍ଵ ନତମସ୍ତକ । ଏହି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଭାରତର ଏହି ଆଦର୍ଶଗତ ନୀତି ବିଶ୍ଵ ଉପରେ ତାର ପ୍ରଭାବ ପକାଇ ଆସିଛି ଓ ଆସୁଥିବ ଏହା କେହି ଅସ୍ୱୀକାର କରିପାରିବ ନାହିଁ..!!!

● ଓଡିଆ ଭାଷା ଓ ସାହିତ୍ୟ ବିଭାଗୀୟ ମୁଖ୍ୟ
ମହାନଦୀବିହାର ମହିଳା ସ୍ନାତକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ , କଟକ -୪

(ସୂର୍ଯ୍ୟପ୍ରଭା ଓ ନୀତିଦିନରେ ପୂର୍ବ ପ୍ରକାଶିତ)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *