ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଚତୁର୍ଭୂଜ ମେହେର

ଲେଖକ ପରିଚୟ

ସମ୍ପାଦକ - | ବ୍ଲଗ | ସଦ୍ୟ ପୋଷ୍ଟ

ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ହେଉଛି ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତିର ନିଆରା ସ୍ଵର ଯାହା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ଵର ଓଡିଆ ଲେଖକ ଓ ପାଠକ ମାନଙ୍କୁ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ଏକତ୍ରିତ କରିଥାଏ ।

ଧନଶ୍ରୀ ମିଶ୍ର,
ମାର୍ଫତ : ନୃସିଂହ ଚରଣ ସାହୁ,
ଆର.ପି-୧୨୫, ପାଣ୍ଡବ ନଗର,
ଟଙ୍କପାଣି ରୋଡ, ଭୁବନେଶ୍ଵର

ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଚତୁର୍ଭୁଜ ମେହେର (୧୩ ଅକ୍ଟୋବର ୧୯୩୫) ଜଣେ ଭାରତୀୟ ତନ୍ତି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ଵ । ସେ ହାତବୁଣା ଲୁଗା ତିଆରି କରିବା ଓ ପାରମ୍ପରିକ ରଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର କରିବାରେ ସିଦ୍ଧହସ୍ତ ଅଟନ୍ତି । ଓଡ଼ିଶାର ସୋନପୁରରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଚତୁର୍ଭୁଜ ମାତ୍ର ସ୍କୁଲ ଯାଏଁ ପାଠ ପଢିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ପାରମ୍ପରିକ ତନ୍ତକଳା ଶିକ୍ଷା କରି ହସ୍ତତନ୍ତ ସେବା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । “ବୟନ ବିହାର” ନାମରେ ଏକ ହସ୍ତତନ୍ତ କାରଖାନା ଓ ହସ୍ତତନ୍ତ ଗବେଷଣା ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ର ସୋନପୁର ଠାରେ ତାଙ୍କଦ୍ଵାରା ଆରମ୍ଭ କରଯାଇଥିଲା । ସେ ପ୍ରାୟ ୧୦୦୦୦ କାରିଗରଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେଇଥିଲେ । ବଲିଉଡର ପୂର୍ବତନ ବିଶ୍ଵ ସୁନ୍ଦରୀ ଐଶ୍ଵର୍ଯ୍ୟା ରାଏ ନିଜ ବାହାଘର ସମୟରେ ମେହେର’ଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ତିଆରି କରାଯାଇଥିବା ଶାଢୀ ପିନ୍ଧିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଶାଶୁ ଜୟା ବଚନ ତାଙ୍କୁ ଏହି ଶାଢୀ ଉପହାର ଦେଇଥିଲେ ।


HTML tutorial

ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ହେଉଛି ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତିର ନିଆରା ସ୍ଵର ଯାହା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ଵର ଓଡିଆ ଲେଖକ ଓ ପାଠକ ମାନଙ୍କୁ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ଏକତ୍ରିତ କରିଥାଏ ।

ଆପଣଙ୍କ କମେଣ୍ଟ ଉତ୍ତର ପାଇବାକୁ ସବ୍ସକ୍ରାଇବ କରନ୍ତୁ
ମତେ ଜଣାନ୍ତୁ
guest
0 କମେଣ୍ଟ
ଇନଲାଇନ ଫିଡବ୍ୟାକ
ସମସ୍ତ କମେଣ୍ଟ ଦେଖନ୍ତୁ