ନୈତିକ ଅଧୋପତ୍ତନର ନିଖୁଣ ଚିତ୍ର – ଡାକମୁନିସୀ – ଅବନ୍ତିକା ପଟ୍ଟନାୟକ

ଲେଖକ ପରିଚୟ

ସମ୍ପାଦକ - | ବ୍ଲଗ | ସଦ୍ୟ ପୋଷ୍ଟ

ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ହେଉଛି ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତିର ନିଆରା ସ୍ଵର ଯାହା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ଵର ଓଡିଆ ଲେଖକ ଓ ପାଠକ ମାନଙ୍କୁ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ଏକତ୍ରିତ କରିଥାଏ ।

ଅବନ୍ତିକା ପଟ୍ଟନାୟକ, ମଙ୍ଗଳାଯୋଡି, ଖୋର୍ଦ୍ଧା

ସନ୍ତାନ ମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ପିତା ମାତା ଆଉ ପରିବାରର ଗର୍ବ ଓ ଗୌରବ । ଅନେକ ପରିବାରରେ ଅଭାବ ଅନାଟନ ଭିତରେ ଧାର କରଜ କରି ସନ୍ତାନଟିକୁ ମଣିଷ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ପିତା ମାତା ଅନେକ କଷ୍ଟକୁ ଆପଣେଇ ନେଇଥାନ୍ତି । ପିଲାଟି ଯେତେବେଳେ ନିଜ ଗୋଡରେ ଠିଆ ହୁଏ ଆଉ ସମାଜରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୁଏ ସେତେବେଳେ ସେ ଭୁଲିଯାଉଛି ନିଜର ପିତା ମାତା ଆଉ ପ୍ରିୟ ପରିଜନ ମାନଙ୍କୁ । ପାଲଟି ଯାଏ ଗୋଟାଏ ସ୍ୱାର୍ଥପର ମଣଷ ଆଉ ନିଜ ସୁଖ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟନ୍ଦକୁ କେବଳ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥାଏ । ଚତୁର୍ଥ ଅବସ୍ଥାରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଥିବା ବୃଦ୍ଧ ପିତା ମାତା ମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଷ ତୁଲ୍ୟ ମନେ ହୁଅନ୍ତି । ଗାଁ’ରେ ଅବହେଳିତ ଭାବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଛାଡି ଦେଇ ଖୁବ୍ ଗର୍ବ ଅନୁଭୋବ କରେ ସେ ନିଜ ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ । ଆଉ ଖୋଜି ଖୋଜି ଯେତେବେଳେ ବୃଦ୍ଧ ପିତା ମାତା ପୁଅଟି ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିଥାନ୍ତି ସେତେବେଳେ ସନ୍ତାନଟିର ଆତ୍ମସମ୍ମାନ ଉପରେ ଆଞ୍ଚ୍ ଆସେ ପରିଚୟ ଦେବାକୁ କୁଣ୍ଠାବୋଧ କରେ ଯେ ଏମାନେ ମୋ ପିତା ମାତା । ଫକୀର ମୋହନଙ୍କ ‘ଡାକମୁନିସୀ’ ଗଳ୍ପ ଏହାର ନିଚ୍ଛକ ଉଦାହରଣ । ଏହି ସାମାଜିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଅଧୋଗତିକୁ ମର୍ମେ ମର୍ମେ ଉପଲବ୍ଧି କରିଛନ୍ତି ଗାଳ୍ପିକ ଫକୀର ମୋହନ । ମାନବିକ ମୁଲ୍ୟବୋଧର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସେ ଏହି ଡାକମୁନିସୀ ଗଳ୍ପ ମାଧ୍ୟ୍ୟମରେ ସମାଜକୁ ଏକ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ତତ୍କାଳୀନ ସାମାଜିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଏହା ଏକ ନିଖୁଣ ଆଉ ବାସ୍ତବ ପ୍ରତିଛବି । ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମାଜରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପରି ନଜିର ଦେଖିବାକୁ ଅନେକ ପରିବାରରେ ମିଳେ । ଏଭଳି ଅଧୋପତନର ଶିକାର ହେଉଥିବା ମଣିଷ ମାନେ ଏହି ଗଳ୍ପରୁ କିଛି ଶିକ୍ଷା କରିବା ଉଚିତ । କାରଣ ପିତା ମାତା ହେଉଛନ୍ତି ସାକ୍ଷାତ ଈଶ୍ୱର ।


HTML tutorial

ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ହେଉଛି ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତିର ନିଆରା ସ୍ଵର ଯାହା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ଵର ଓଡିଆ ଲେଖକ ଓ ପାଠକ ମାନଙ୍କୁ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ଏକତ୍ରିତ କରିଥାଏ ।

ଆପଣଙ୍କ କମେଣ୍ଟ ଉତ୍ତର ପାଇବାକୁ ସବ୍ସକ୍ରାଇବ କରନ୍ତୁ
ମତେ ଜଣାନ୍ତୁ
guest
0 କମେଣ୍ଟ
ଇନଲାଇନ ଫିଡବ୍ୟାକ
ସମସ୍ତ କମେଣ୍ଟ ଦେଖନ୍ତୁ