କ୍ଷୁଦ୍ରଗଳ୍ପ – ଏ ଭଲ ପାଇବାର ନାଁ କଣ ? – ତପସ୍ୱିନୀ ଦାଶ

ଝିଅ ଟିର ଏଇଟା ପ୍ଲସ ଥ୍ରୀ third year । ଅନେକ ସୁନ୍ଦର ସୁନ୍ଦର wish କରି ପଠାଏ । ପୁଅଟି ବି ଦେଖେ । କେତେବେଳେ ଦୁଇ ଆଙ୍ଗୁଳି ରେ v ତ କେତେବେଳେ ଦୁଇ ଆଙ୍ଗୁଳି ଯୋଡି, very nice, excellent ବିଭିନ୍ନ ଶୈଳୀ ରେ ଶୁଭ ସୂଚନା ଦିଏ । ସମୟ ସମୟରେ କ୍ଷୁଦ୍ର କ୍ଷୁଦ୍ରଗଳ୍ପ ବି ପଠାଇଛି । ଖୁବ ସୁନ୍ଦର ସୁନ୍ଦର ମନ୍ତବ୍ୟ ପାଇ ଖୁବ ଖୁସି ହୋଇଛି । ଇତି ମଧ୍ୟରେ ନିଜର ଆଭିପ୍ରାୟ ବି ଲେଖି ପଠାଇଛି, ଆଉ positive signal ପାଇଁ ଖୁବ ଖୁସି ହୋଇ ଯାଇଛି । ବିତି ଯାଇଛି ଏଇ ପ୍ରଣାଳୀ ରେ କେଇଟା ବର୍ଷ । ଝିଅ ଟିର ମା ଇହଧାମ ଛାଡି ଚାଲିଗଲେ । ଜଣେ ହୀତାକାଂକ୍ଷୀ ହିସାବରେ ଜଣାଇଲା “ଶୁଣ ଆଜି ମୋ ମା ଆମକୁ ଶୋକସାଗରରେ ଭସାଇ ଚାଲିଗଲେ । ସଂଗେ ସଂଗେ massage ଆସିଲା congrats ! ଅବାକ୍ ହେଲା ଝିଅଟି । ତଥାପି ଏହାକୁ ସାଧାରଣ ଭାବି ମନ ରାଇଜରେ ସ୍ୱପ୍ନର ସୌଧ ଗଢି ଚାଲିଥାଏ । ମାଆ ଙ୍କ କ୍ରିୟାକର୍ମ ସରିଗଲା । ଏ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ବର୍ଷ ବିତିଗଲାଣି । ବାପା ବ୍ୟସ୍ତ ହେଲେ ବିବାହ କରି ହାତକୁ ଦିହାତ କରିଦେଲେ ସେ ଦାୟିତ୍ୱତ୍ମୁକ୍ତ ହେବେ । ଝିଅଟି ମନ କଥା ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ଅନେକ ମାଧ୍ୟମ ଖୋଜିଲା । ଶେଷକୁ ଭଲ ବହି ଟେ ଆଣି ତା ମଧ୍ୟରେ ଚିଠି ଟେ ଲେଖିଲା ।”ଦେଖ ବାପା ମୋ ବାହାଘର ପାଇଁ ବ୍ୟସ୍ତ । କିଛି ଗୋଟେ ଉପାୟ କର । ତୁମେ ତ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିବାହ ର ନାମ ଧରିଲନି ।ଯଦି ରାଜି ଶିଘ୍ର ଜଣାଇଲେ ମୁଁ ବାପାଙ୍କୁ କହିବି ।ନଚେତ ସେ ମୋତେ ଅନ୍ୟତ୍ର ବିବାହ କରିଦେବାକୁ ଜିଦ ଧରିଛନ୍ତି ।” ଉତ୍ତର ଅପେକ୍ଷାରେ ରହିଲି ।

ଶେଷରେ କୌଣସି ଉତ୍ତର ନ ପାଇ ଝିଅଟି ଶେଷରେ ପିତାଙ୍କ ପସନ୍ଦର ପ୍ରାର୍ଥୀ କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଲା । ଇତି ମଧ୍ୟରେ ବିତି ଯାଇଛି ୩୦ବର୍ଷ । ପୁଅ କି ଝିଅ ବୋଧହୁଏ ଉଭୟ ଙ୍କ ସ୍ମୃତି ପଟରୁ ହଜି ଯାଇଛି ଏ ଏକତରଫା ସୁପ୍ତ ପ୍ରେମ ।ପୁଅ ଟି ମଧ୍ୟ ଏକ ୨୨ବର୍ଷ ପୁଅ ର ବାପା ବନିଗଲାଣି । ଝିଅ କୁ ବି ଆସି ୨୦ଛୁଇଁଲାଣି । ପଛକଥା ମନେ ପକାଇବାର ଅବକାଶ ହିଁ ଆସିନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଦିନେ ଅନ୍ୟମନସ୍କ ହୋଇଗଲା ଗୋଟିଏ ଘଟଣାରେ। ଡାଇନିଂ ଟେବୁଲରେ ଖାଇବସିଥାନ୍ତି ପୁଅ, ବାପା, ମାଆ । ଝିଅ କାଚ ଆଲମୀରା ଖୋଲି ଏକ ସୁନ୍ଦର ଉପନ୍ୟାସ କାଢି ପଢିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ । ଭିତରୁ ଏକ ସୁନ୍ଦର ନୀଳ କାଗଜର ଚିଠି ଟେ କାଢି ପଢ଼ିବାର ଲୋଭ ସମ୍ବରଣ କରି ପାରିଲାନି । ପଢ଼ିସାରି ବାପାଙ୍କ ହାତକୁ ବଢ଼ାଇ ଦେଇ କହିଲା ଦେଖିଲ ବାପା ଏ କାଗଜ କାଳେ ତମ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଲେଖାଥିବ। ଏହାତ ମା ଙ୍କ ନାମ ର ନୁହଁ । ବାପା ଖୋଲିଲେ ଚିଠି । ମାର୍ଗଶୀର ଶୀତରେ ଝାଳ ସରସର ହୋଇଗଲେ । କୁଆଡୁ ଆସିଲା ଏତେ ଝାଳ।। ତଉଲିଆଟେ ମାଗି ମୁହଁ ପୋଛିଲେ ।


ବୁଢ଼ୀଖମାରି ଶାସନ, ଭଂଜପୁର, ମୟୁରଭଞ୍ଜ

ମନ୍ତବ୍ୟ ରଖନ୍ତୁ