ଆପଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହିଠାରୁ ପଢୁଛନ୍ତି
ମୂଳପୃଷ୍ଠା > ଆପଣଙ୍କର କିଛି ପ୍ରଶ୍ନର ସରଳ ସମାଧାନ

ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ଯଦି କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥାଏ, ତେବେ କିଛି ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ଗୁଡିକର ଉତ୍ତର ଆମେ ରଖିଅଛୁ । ଆଶା ଏହି ଉତ୍ତର ଗୁଡିକ ନିଶ୍ଚୟ ସହାୟକ ହେବ ।


ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଓ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କଣ ?

ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ହେଉଛି ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ଜଗତରେ ଏକ ସୁଦୂରପ୍ରସାରୀ ପରିକଳ୍ପନା । ଏହା ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ଭିତ୍ତିକ ଇ-ପତ୍ରିକା (Digital Magazine) ମାନ୍ୟତା ପାଇସାରିଛି । ଏହା କେବଳ ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତିର ବାର୍ତ୍ତା ହିଁ ବହନ କରିଥାଏ । ବିଜ୍ଞାନର ଦ୍ରୁତ ପ୍ରଗତି ସହିତ ତାଳଦେଇ ଆମ ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତିକୁ ଆଦର ଅଭ୍ୟର୍ଥନାର ସହ ବିଶ୍ଵବ୍ୟାପୀ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରେଇବା ସହିତ ନୂତନ ପିଢିର ଲେଖକ ଲେଖିକା ମାନଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଲେଖିବା ଓ ପଢିବାର ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏବଂ ସମସ୍ତ ଓଡିଆ ପାଠକ ପାଠିକା ମାନଙ୍କୁ ଉତ୍କଳୀୟ ସ୍ଵାଭିମାନରେ ବାନ୍ଧି ରଖିବା ଏହାର ମୂଳଲକ୍ଷ୍ୟ । ମୋଟାମୋଟି କହିବାକୁ ଗଲେ, “ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତିର ବିଶ୍ଵବ୍ୟାପୀ ପ୍ରସାର ନିମନ୍ତେ ଯାନ୍ତ୍ରିକ ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା କାଗଜପତ୍ର ବିହୀନ ନିଆରା ପ୍ରୟାସ” (It is a paperless concept to promote our literature and culture worldwide, A digital library of Odia Literature and showcase of Odia Culture..)


ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ଇ-ପତ୍ରିକାର ମୁଦ୍ରିତ ସଂକଳନ ଅଛିକି ?

ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଧା ଏହାର ମୁଦ୍ରିତ ସଂକଳନ ପ୍ରକାଶିତ କରାଯାଇନାହିଁ । ପିଡିଏଫ ଆକାରରେ ଏହି ପତ୍ରିକାଟି ପ୍ରତି ତିନିମାସ ଅନ୍ତରରେ ଥରେ ଏହି ୱେବସାଇଟର ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଥାଏ । କୌଣସି ପାଠକ ପାଠିକା ଇଚ୍ଛାକଲେ ଏହାର ମୁଦ୍ରଣ କପି ନିଜେ ନିଃଶୁଳ୍କ ଡାଉନଲୋଡ କରି ନେଇପାରିବେ ।


ଡିଜିଟାଲ ପତ୍ରିକାକୁ ବାଦ ଦେଲେ ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ କେଉଁ କେଉଁ ପ୍ରୟାସରେ ନିଜକୁ ସାମିଲ ରଖିଥାଏ ?

ବଣମଲ୍ଲୀର-ମହକ ତ୍ରୟମାସିକ ଇ-ପତ୍ରିକା (ଡିଜିଟାଲ ସଂକଳନ) ପିଡିଏଫ ଆକାରରେ ପ୍ରକାଶିତ କରିଥାଏ । ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ଭିତ୍ତିକ ସମ୍ବାଦ ପ୍ରସାରଣ କରିଥାଏ । ଏହା ସହିତ ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ଇଣ୍ଟରନେଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନେକ ବହୁମୁଖୀ ପ୍ରୟାସରେ ନିଜକୁ ସାମିଲ କରିଥାଏ । ଏହାର ୱେବସାଇଟ ପୋର୍ଟାଲରେ ସିଧାସଳଖ ଲେଖକ ଲେଖିକା ମାନେ ନିଜ ଲେଖା ନିଜେ ସମ୍ପାଦିତ କରିଥାନ୍ତି ।


ଏହାର ଦୈନିକ ପ୍ରକାଶନ ଓ ତ୍ରୟମାସିକ ପ୍ରକାଶନକୁ କିଭଳି ଲେଖା ପଠାଇ ହେବ ?

ବଣମଲ୍ଲୀର-ମହକ ଦୈନିକ ପ୍ରକାଶନରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ପ୍ରତି ମୂହୁର୍ତ୍ତରେ ଲେଖା ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥାଏ । ଏହାର ୱେବପୋର୍ଟାଲ ମାଧ୍ୟମରେ “ଲେଖାଟିଏ ଯୋଡନ୍ତୁ” ଫଳକକୁ କ୍ଲିକ କରି ନିଜ ଲେଖା ନିଜେ ସମ୍ପାଦିତ କରିପାରିବେ । ଯେଉଁମାନେ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ନିଜକୁ ସାମିଲ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଆମ ଇ-ମେଲ ଠିକଣା – emagazine@banamalli.org ଲେଖା ପଠାଇ ପାରିବେ । କିନ୍ତୁ ଇ-ମେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶନ ଡେରି ହୋଇଥାଏ । ସ୍ଵ-ଲେଖ ପଦ୍ଧତ୍ତିରେ ତୁରନ୍ତ ହୋଇଥାଏ । ତ୍ରୟମାସିକ ପିଡିଏଫ ସଂକଳନ ନିମନ୍ତେ ୱେବସାଇଟ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶିତ ହେଉଥିବା ଦୈନିକ ଲେଖା ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରତି ଲେଖକ ଲେଖିକାଙ୍କର ବିଭାଗ ପ୍ରତି ଗୋଟିଏ ଲେଖା ସମ୍ପାଦନ ମଣ୍ଡଳୀ ଦ୍ଵାରା ନିର୍ବାଚିତ କରାଯାଇଥାଏ ।


ମୂଳପୃଷ୍ଠାକୁ ଫେରନ୍ତୁ

Top