କବିର ଘର

ହ୍ଵାଟସଆପ କବିତା ସଙ୍କଳନ

କେବଳ କବିତାକୁ ନେଇ ଏହି ସଙ୍କଳନ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥାଏ । କବିରଘର ହ୍ଵାଟସଆପ ସଂଘ ମାଧ୍ୟମରେ କବିତା ଗୁଡିକୁ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥାଏ

ଆଜିର ଅତିଥି

କବିରଘରର ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ପ୍ରୟାସ ହେଉଛି ଆଜିର ଅତିଥି । ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟକ୍ତି ମାନଙ୍କ ପ୍ରତିଭା ଗୁଡିକୁ ଲୋକ ଲୋଚନକୁ ଆଣିବାର ଉଦ୍ୟମ

ସ୍ଵରଚିତ କବିତା ପାଠ

କବିର କବିତା.. ଅଡିଓ ନୋଟ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଭିନ୍ନ କବି-କବୟିତ୍ରୀ ମାନଙ୍କ ସ୍ଵରଚିତ କବିତା ଗୁଡିକୁ କବିରଘର ମାଧ୍ୟମରେ ଶୁଣନ୍ତୁ

କବିର କବିତା ! କବିର ଘର ନୂଆ ରଙ୍ଗରେ.. ନୂଆ ରୂପରେ.. । ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ ଜଗତର ସାରସ୍ଵତ ସାହିତ୍ୟ ମଞ୍ଚ ଭାବରେ ଏହି କବିର ଘର ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଛି । ଓଡିଆ କବି ମାନଙ୍କର କବିତାପାଠ, ସାରସ୍ଵତ ସାଧନାରେ ନିପୁଣ କବି ଓ ସୁ-ସାହିତ୍ୟିକ ମାନଙ୍କ ସହ ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ଆଳାପକୁ ନେଇ କବିର ଘରର ଅଭିନବ ପ୍ରୟାସ “ଆଜିର ଅତିଥି”। ଏବଂ ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟକୁ ପ୍ରଗତି ପଥରେ ଆଗେଇ ନେବା ନିମନ୍ତେ ଏହି ସାରସ୍ଵତ ଯାତ୍ରାରେ ନିଜକୁ ନିଯୋଜିତ ରଖିଥିବା ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ଏବଂ କବିର ଘରର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ପ୍ରକାଶିତ “ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ଇ-ପତ୍ରିକା” ଏବଂ "କବିର ଘର ଇ-ପତ୍ରିକା" ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ଜଗତର ଏକ ନିଆରା ପ୍ରୟାସ । ଯେଉଁ ପ୍ରୟାସ ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟକୁ ଋଦ୍ଧିମନ୍ତ କରିବା ଦିଗରେ ତଥା ନୂତନ ପିଢିର ଲେଖକ ଲେଖିକା ମାନଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଲେଖିବାର ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଦିଗରେ ପଥ ପ୍ରଶସ୍ତ କରି ପାରିବ ଏଥିରେ ଦ୍ଵିମତ ନାହିଁ । ଇଣ୍ଟରନେଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟର ସ୍ଵତନ୍ତ୍ରତାକୁ ଅକ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ରଖିବା, ତଥା ଏହାର ଉତ୍କର୍ଷତାକୁ ବିଶ୍ଵ ଦରବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାଟ କଢେଇ ନେବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ଆଜି ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ଓ କବିର ଘର ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ଏହି ଅଭିନବ ସଂସ୍କୃତି ଓ ସାରସ୍ଵତ ଯାତ୍ରା ।

ସାହିତ୍ୟ ହେଉଛି ସମାଜର ଦର୍ପଣ କାରଣ ସମାଜର ହିତ ସାଧନ ସାହିତ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଘଟିଥାଏ । ସମାଜର ଭଲ-ମନ୍ଦ, ହାନି-ଲାଭ, ସୁଖ-ଦୁଃଖ, ସୁରୁଚି-କୁରୁଚି ଏବଂ ଆଚାର-ବ୍ୟବହାର ଇତ୍ୟାଦି ସାହିତ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଥାଏ । ସମାଜ ଓ ବ୍ୟକ୍ତି ନିମନ୍ତେ ସଚେତନତାର ବାର୍ତ୍ତା ସାହିତ୍ୟ ହିଁ ଯୋଗାଇ ଦେଇଥାଏ । ତେଣୁ ସୁସ୍ଥ ସାହିତ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ଓ ସୁ-ସମାଜ ଗଠନ ଆମର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉ । ବନ୍ଦେ ଉତ୍କଳ ଜନନୀ ।

ଆଜିର ଅତିଥିରେ ଭେଟନ୍ତୁ କିଛି ନିଆରା ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ଵ ମାନଙ୍କୁ...

ଆଜିର ଅତିଥି ହେଉଛି କବିରଘର ଦ୍ଵାରା ଆୟୋଜିତ ଏକ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ । ଓଡିଶାର ବିଭିନ୍ନ କୋଣ ଅନୁକୋଣରୁ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷଙ୍କ ସହ ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ଆଳାପ ମାଧ୍ୟମରେ ଜାଣିବାକୁ ମିଳେ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନର ନିଆରା ପଣକୁ ।