ଆଲୋଚନା – ନାମ ସଂଶୋଧନର ଆବଶ୍ୟକତା – ନରେଶ କୁମାର ବେହେରା

Naresh Behera

Naresh Behera

ନରେଶ କୁମାର ବେହେରାଙ୍କ ସାହିତ୍ୟିକ ଜୀବନୀର ପ୍ରାରମ୍ଭ ହୁଏ ୧୯୯୭-୯୮ ମସିହାରେ ଲଂଗଲେଶ୍ବରରୁ ପ୍ରକାଶିତ 'ନିଡ' ପତ୍ରିକାରୁ; ଯାହାର ସମ୍ପାଦନା କରୁଥାନ୍ତି ଶ୍ରୀ ଭାଗିରଥୀ ବେହେରା ଏବଂ ଶ୍ରୀ ପ୍ରହଲ୍ଲାଦ ବେହେରା | ୨୦୦୫ ମସିହାରେ ପ୍ରକାଶିତ ହିନ୍ଦୀ ପ୍ରବନ୍ଧ 'ଅନ୍ଦାଜ୍ ଅପନା ଅପନା' ଖୁବ୍ ପ୍ରଶଂସା ଲାଭ କରିଥିଲା | 2017ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଗଂଜାମର କବିତାଘର ମୁଖପତ୍ର 'ଭାଗିରଥୀ କବିତାର ଗଂଗା' ରେ ସଂକଳନ 'ବିବାଦୀୟ ନାୟକ'ରେ ୧୪ଟି କବିତା ପ୍ରକାଶ ହୋଇଥିଲା | ୨୦୧୭ରେ 'ଗଳ୍ପ ଓ ଗାଳ୍ପିକ' ନାମରେ ଏକ କ୍ଷୁଦ୍ର ଗଳ୍ପ ସଂସ୍କରଣର ସମ୍ପାଦନା ବି କରିଥିଲେ | ୨୦୧୮ ମସିହାରେ 'ଭାଗିରଥୀ କବିତାର ଗଂଗା'ର ସମ୍ପାଦନା ଦାୟିତ୍ବତୁଲିବା ସହ ଶ୍ରୀମତୀ ସୁଧାଂଶୁବାଳା ମିଶ୍ରଂକ ଶିଶୁ କବିତା ସଂକଳନ 'ଖଡ଼ୀ ସିଲଟ' ପୁସ୍ତକଟିକୁ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ | ଠିକଣା - ବସୁଧା କମ୍ପ୍ୟୁଟର, ଗୋଇଲୁଣ୍ଡି ମେନ୍ ରୋଡ୍, ବ୍ରହ୍ମପୁର, ଗଂଜାମ, ମୋବାଇଲ୍-୭୮୦୯୮୭୨୪୮୩

You may also like...

5 Responses

  1. ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ପଟ୍ଟନାୟକ says:

    ଖୁବ ସୁନ୍ଦର ସଚେତନତାର ବାର୍ତ୍ତାଟିଏ ଆପଣ ଦେଇପାରିଛନ୍ତି । ଏହାର ଜରୁରୀ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । କାରଣ ଏହା ଆମ ସ୍ବାଭିମାନର ପ୍ରଶ୍ନ । ଏ ଦିଗରେ ଜନସାଧାରଣ ଓ ସରକାର ଉଭୟ ଯତ୍ନବାନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ନଚେତ ଅପଭ୍ରଂଶର ଛାୟା ତଳେ ଭବିଷ୍ୟତ ପିଢି ସତ୍ୟର ଆଲୋକ ଦେଖିବାକୁ ଅସମର୍ଥ ହୋଇପଡିବ । ଓଡିଆ ଭାଷାର ଅପଭ୍ରଂଶ ଆମର ବିପୁଳ ମାନାହାନୀ ।

  2. smruti ranjan says:

    ସତରେ ଏହା ଏକ ସଚେତନତାର ବାର୍ତ୍ତାଟିଏ.
    ଏମିତି ବହୁତ ଜାଗାର ନାମ ଅଛି ଯାହା ଆଜି ଅପଭ୍ରଂଶ ହୋଇ ବଦଳି ଯାଇଛି.ଏଥିପାଇଁ ସମସ୍ତେ ସଚେତନ ହେବା ଦରକାର.

    • ରାଜେଶ କୁମାର ମୁଣ୍ଡ says:

      ସତରେ ନାଁ ବଦଳେଇବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ।ସାରା ଓଡ଼ିଶାରେ ଏମିତି ଅଛି । ଧର୍ମଗଡ଼ Dharamgarh, ଜୁନାଗଡ଼ junagarh, ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ sundergarh ଏମିତି କେତେ । ନିହାତି ଜନସଚେତନତା ଆବଶ୍ୟକ ଏଇଥିପାଇଁ ।

  3. - ହୃଷୀକେଶ ପାଢୀ,ବୋଳକଣା, ଡେଲାଙ୍ଗ, ପୁରୀ। says:

    ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ପରିବେଷଣ । ଧନ୍ୟବାଦ

  4. ପ୍ରୌତ୍ସାହନ ପାଇଁ ସଭିଙ୍କୁ ଅଶେଷ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *