କ୍ଷୁଦ୍ରଗଳ୍ପ – ପାଣି ସଂସ୍କାର – ନରେଶ କୁମାର ବେହେରା

Naresh Behera

Naresh Behera

ନରେଶ କୁମାର ବେହେରାଙ୍କ ସାହିତ୍ୟିକ ଜୀବନୀର ପ୍ରାରମ୍ଭ ହୁଏ ୧୯୯୭-୯୮ ମସିହାରେ ଲଂଗଲେଶ୍ବରରୁ ପ୍ରକାଶିତ 'ନିଡ' ପତ୍ରିକାରୁ; ଯାହାର ସମ୍ପାଦନା କରୁଥାନ୍ତି ଶ୍ରୀ ଭାଗିରଥୀ ବେହେରା ଏବଂ ଶ୍ରୀ ପ୍ରହଲ୍ଲାଦ ବେହେରା | ୨୦୦୫ ମସିହାରେ ପ୍ରକାଶିତ ହିନ୍ଦୀ ପ୍ରବନ୍ଧ 'ଅନ୍ଦାଜ୍ ଅପନା ଅପନା' ଖୁବ୍ ପ୍ରଶଂସା ଲାଭ କରିଥିଲା | 2017ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଗଂଜାମର କବିତାଘର ମୁଖପତ୍ର 'ଭାଗିରଥୀ କବିତାର ଗଂଗା' ରେ ସଂକଳନ 'ବିବାଦୀୟ ନାୟକ'ରେ ୧୪ଟି କବିତା ପ୍ରକାଶ ହୋଇଥିଲା | ୨୦୧୭ରେ 'ଗଳ୍ପ ଓ ଗାଳ୍ପିକ' ନାମରେ ଏକ କ୍ଷୁଦ୍ର ଗଳ୍ପ ସଂସ୍କରଣର ସମ୍ପାଦନା ବି କରିଥିଲେ | ୨୦୧୮ ମସିହାରେ 'ଭାଗିରଥୀ କବିତାର ଗଂଗା'ର ସମ୍ପାଦନା ଦାୟିତ୍ବତୁଲିବା ସହ ଶ୍ରୀମତୀ ସୁଧାଂଶୁବାଳା ମିଶ୍ରଂକ ଶିଶୁ କବିତା ସଂକଳନ 'ଖଡ଼ୀ ସିଲଟ' ପୁସ୍ତକଟିକୁ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ | ଠିକଣା - ବସୁଧା କମ୍ପ୍ୟୁଟର, ଗୋଇଲୁଣ୍ଡି ମେନ୍ ରୋଡ୍, ବ୍ରହ୍ମପୁର, ଗଂଜାମ, ମୋବାଇଲ୍-୭୮୦୯୮୭୨୪୮୩

You may also like...

12 Responses

  1. ଶୁଭକାନ୍ତ ସାହୁ says:

    ଯୁଗପୋଯୋଗୀ ଗଳ୍ପଟିଏ

  2. Rita aparajita mohanty says:

    ଅତି ଶିକ୍ଷନିୟ ଗପ ଟି ଆମକୁ ଆଗକୁ ଯିବାକୁ ହେଲେ ଜାତିପ୍ରଥା ରୁ ନିଜକୁ ଅଲଗl karibaku padiba

  3. Sipra Namta says:

    ଖୁବ୍ ସୁନ୍ଦର ସଂସ୍କାର ଧର୍ମୀ ଗଳ୍ପଟିଏ ।ଜାତିପ୍ରଥା ସହ ଜଡିତ ଏବଂ ତା ସାଥୀରେ ମୁଖ୍ୟ ବିଷୟ ହେଉଛି ଜଳ ସଞ୍ଚୟ ।କାରଣ ଆମର ଅନେକ କୁସଂସ୍କାର ଓ ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ ଯୋଗୁଁ ବହୁତ ସମୟ ରେ ସମୟ ସାଥୀରେ ଜଳ ର ଅପଚୟ କରିଥାଉ ।ବହୁତ ଧନ୍ୟବାଦ, ଜଳ ସଞ୍ଚୟ ଓ ଜାତି ର ଅନାବଶ୍ୟକ ପ୍ରଥା ସମ୍ବନ୍ଧ ରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିବାରୁ ।

  4. - ହୃଷୀକେଶ ପାଢୀ,ବୋଳକଣା, ଡେଲାଙ୍ଗ, ପୁରୀ। says:

    ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ପରିବେଷଣ ।
    ଭଲ ଲାଗିଲା ।

  5. Sisir says:

    Nice presentation of the present day society

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *